archiv detailberlín: výstava andrea mantegna a giovanni bellini – velkolepá bilance italské renesanční malby

Berlín: Výstava Andrea Mantegna a Giovanni Bellini – velkolepá bilance italské renesanční malby

Berlínská Gemäldegalerie, prestižní součást berlínských Státních muzeí, představuje do 30. června 2019 reprezentativní výstavu dvou nejvlivnějších mistrů italské renesance v Mantově a Benátkách. Prvním malířem je Andrea Mantegna (asi 1431–1506) a druhým Giovanni Bellini (asi 1435–1516).

Výstava je důkladnou sondou do dějin italské renesance na přelomu 15. a 16. století. Berlínská Státní muzea ji připravily společně s Národní galerií v Londýně. Zapůjčeno je sto vynikajících uměleckých děl z mnoha světových sbírek! Z hlediska poznání italské renesance jde o jednu z nejvýznamnějších výstav roku 2019!

 

Na výstavu spolupořádáme ve středu 8. května (v ČR státní svátek) jednodenní zájezd:

http://www.stavitele-katedral.cz/berlin-vystava-andrea-mantegna-a-giovanni-bellini-%E2%80%93-velikani-italske-renesance-v-mantove-a-v-benatkach/

 

Andrea Mantegna se narodil kolem roku 1431 poblíž Padovy a patřil k největším malířům renesance v severní Itálii. Tvořil zejména v Padově, Veroně a Mantově. Svým dílem – zejména mědirytinami – výrazně ovlivnil i Albrechta Dürera nebo slavného řezbáře Mistra IP, který svoje díla prodával i do Čech.

Životopisec Giorgio Vasari tvrdil, že Andrea Mantegna pocházel ze skromných poměrů (otec byl dřevař) a jako chlapec se živil pasením dobytka. Štěstí se na něj usmálo, až když ho adoptoval malíř Francesco Squarcione. Jeho protekcí se také zařídilo, že talentovaný hoch byl jako mladý zapsán do cechu v Padově. Umělec vedl později proti svému novému otci soud, kde ho obvinil z vykořisťování.

Mecenášem Mantegni se stal vévoda Ludovico Gonzaga z Mantovy. Platil mu vysoký měsíční plat, poskytl mu zdarma luxusní ubytování, stravu a otop pro šest osob. Malíř byl univerzálním umělcem, což bylo pro dvůr zajímavé. Věnoval se malbě a grafice, ale pracoval i jako řezbář, architekt, básník, starožitník (měl kontakty s tehdejšími antikváři, kteří prodávali antické památky). Nebránil se také projektování tkanin, váz a nábytku.

Mantegna žil na vysoké noze. Kupoval parcely, domy, sám žil v paláci s okrouhlým dvorem, kde měl vystaveny antické plastiky. Dcery vybavil bohatým věnem. Měl však neřesti zbohatlíků. Dokázal prý udělat velký rozruch i kolem krádeže jablek ze své zahrady.

Sám Mantegna působil na dvoře vévody Lodovica II. Gonzagy v Mantově, stal se i dvorním malířem Isabelly d'Este, velké milovnice umění. Za výdělky si v Mantově pořídil luxusní dům. Malířovou manželkou se stala dcera Jacopa Belliniho, zakladatele významné benátské malířské dynastie. Synové Belliniho Gentile a Giovanni (oba oficiální malíři Benátské republiky) poté vedli s Mantegnou zajímavý malířský dialog.

On je inspiroval ohledně malování prostoru, oni ovlivnili jeho použití zářivých benátských barev. Klíčovou roli v tom měl především Giovanni Bellini. Jeho žákem byl i slavný Tizian, který se přes svého stárnoucího mistra dozvěděl o uměleckém odkazu jeho švagra, jenž zemřel už v roce 1506. Bellini žil ještě deset let. Za Mantegnu dokončoval i některé jeho významné zakázky. Snažil se tehdy podřídit jeho stylu tak dokonale, že divák má pocit, že jde o naprosto věrné kopie ztracených Mantegnových originálů. Bellini byl výjimečně talentovaný malíř krásných Madon a proslul jako portrétista. Vasari o něm píše, že zavedl v Benátkách zvyk, že každý, kdo měl nějaké postavení, se jím dal portrétovat.

Berlínská výstava poprvé veřejnosti představuje vzájemnou tvůrčí souhru Mantegna – Bellini, na jejímž počátku byl sňatek v roce 1453 a tím i nové příbuzenské spojení Mantegni s významnou benátskou malířskou rodinou.

Peter Kováč

 

Pohromadě na výstavě diváci uvidí obrazy a umělecká díla zapůjčená z těchto světových galerií a muzeí:

Vídeň (Kunsthistorisches Museum)

Sao Paulo (Museu de Arte)

Kodaň (Statens Museum for Kunst)

Paříž (Musée du Louvre, École nationale supérieure des Beaux-Arts, Fondation Custodia, Musée Jacquemart André)

Rennes (Musée des BeauxArts)

Berlín (Staatliche Museen zu Berlin, Gemäldegalerie)

Drážďan (Staatliche Kunstsammlungen Dresden)

Mnichov (Wittelsbacher Ausgleichsfonds)

Bergamo (Museo – Accademia Carrara)

Ferrara (Pinacoteca Nazionale)

Florencie (Galleria degli Uffizi)

Milán (Castello Sforzesco)

Pesaro (Museo Civico)

Rimini (Museo della Città)

Benátky (Biblioteca Nazionale Marciana, Museo Correr, Galleria dell'Accademia, Fondazione Querini, Palazzo Ducale)

Madrid (Museo del Prado)

Birmingham (The Barber Institute of Fine Arts)

Liverpool (National Museums Liverpool Walker Art Gallery)

Londýn (National Gallery, Victoria and Albert Museum, The Courtauld Gallery)

Windsor (Royal Collection )

Los Angeles (Getty Museum)

New York (Metropolitan Museum of Art)

Washington (National Gallery of Art)

 

MANTEGNA and BELLINI, Masters of the Renaissance, 01.03.2019 to 30.06.2019, Gemäldegalerie, Berlín

 

Internet:

https://www.smb.museum/en/museums-institutions/gemaeldegalerie/exhibitions/detail/mantegna-und-bellini.html


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru