zájezdy za uměním detailbratislava - budapešť – vídeň: renoir - velikán impresionismu, rafael a michelangelo - géniové vrcholné renesance (zájezd na podzimní výstavy)

BRATISLAVA - BUDAPEŠŤ – VÍDEŇ: RENOIR - VELIKÁN IMPRESIONISMU, RAFAEL A MICHELANGELO - GÉNIOVÉ VRCHOLNÉ RENESANCE (ZÁJEZD NA PODZIMNÍ VÝSTAVY)

20.10.2023 - 22.10.2023

Podzimní exkurze do tří měst na Dunaji nabídne atraktivní podzimní výstavy a expozice v Bratislavě, Budapešti a ve Vídni. Zájezd pořádá cestovní kancelář SLAN tour ve spolupráci s uměleckohistorickou agenturou ARS AURO PRIOR PhDr. Petera Kováče a s Klubem přátel Stavitelů katedrál. Průvodcem bude historik umění PhDr. Peter Kováč. Ubytování: 1- a 2- lůžkové pokoje v čtyřhvězdičkovém hotelu Safronn v centru Bratislavy

Budapešťské Szépművészeti Múzeum (Muzeum krásných umění) nabízí po skvělé výstavě Hieronyma Bosche a El Greca další vynikající výstavu věnovanou slavnému impresionistickému malíři Renoirovi. Pierre-Auguste Renoir o sobě tvrdil, že ho krásné ženy přivedly k aktům a že bez dívčí nahoty by se nikdy nestal malířem. Lišil se tom od Moneta, který se téměř výhradně věnoval krajinomalbě. Monet a Renoir patřili k nejvýraznějším osobnostem pařížských impresionistických výstav. Na výstavě v Budapešti uvidíme nejslavnější Renoirovy modelky! Představena budou také méně známá díla, která byla vystavena nebo uchovávána v soukromých sbírkách v Maďarsku během první polovině 20. století. Dominovat však budou především zápůjčky nejslavnějších obrazů z Francie a USA. Pro Budapešť velkou výstavu připravili kurátoři Cécile Girardeauová z pařížského Musée de l'Orangerie, Anne-Sophie Kovácsová ze Szépművészeti Múzeum a Paul Perrin z pařížského Musée d'Orsay.

Vídeňské Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum) nabízí velice zajímavou výstavu o malíři Rafaelovi, který byl vedle Michelangela a Leonarda da Vinci hlavním představitelem vrcholné renesance. Muzeum představí jeho málo známou tvorbu, která ale byla ve své době mimořádně oceňována: monumentální tapisérie. Rafael pro papež Lev X. (1475-1521) vytvořit sérii apoštolů a jejich životů, které byly určeny pro slavnostní výzdobu Sixtinské kaple v Římě. Podle jeho předloh se pak díla vyráběla v Bruselu v nejvyšší kvalitě z jemného hedvábí a nití z drahých kovů.

Další výstavu, která dalším je unikátním pohledem do dějin vrcholné renesance, připravuje vídeňská Albertina: Michelangelo a jeho následovníci. Podíváme se do "kuchyně" velkého mistra, protože představeny budou jeho velice vzácné kresby a projekty. Michelangelo kresby považoval za pouhé pracovní pomůcky. Proto jsou tak často upatlané, zacákané a osahané. Choval se k nim téměř macešsky. Tím se výrazně lišil od svého rivala Leonarda da Vinciho, který skici považoval za plnohodnotné dílo a prodával je sběratelům stejně jako obrazy. Michelangelo s nimi prý raději zatápěl v krbu, než aby je schovával pro další generace jako relikty svojí geniality. Jen několika žákům či kolegům je občas daroval, ne však pro umělecké sbírky, ale k napodobování, aby se sami podle jeho vzoru naučili kreslit. Božské umění kresby! V kresbách si Michelangelo promýšlel první nápady, dělal si i detailní studie lidské anatomie, které pak jako pomůcku použil v malbách a sochách a svým zákazníkům pomocí kresebných skic naznačoval podobu budoucích projektů, ať už to byl náhrobek pro papeže Julia II. nebo kopule vatikánské baziliky sv. Petra.

V Bratislavě prošla náročnou rekonstrukcí Slovenská národní galerie. Nové otevření budovy v březnu 2023 vedení instituce chápe jako komplexní restart a jedinečnou příležitost ukázat, co znamená být moderní galerií a kulturní institucí v digitálním věku. Zpřístupněn a otevřen bude celý areál, včetně Letního pavilonu, ale také nové Travertinové zahrady, náměstí Karola Vaculíka a městského systému podloubí. Prohlídka bude soustředěna i na nové expozice, které se připravují.

 

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den: BRATISLAVA

Ráno odjezd v 06.00 hodin z Prahy, technické zastávky cestou. Návštěva nově otevřené SLOVENSKÉ NÁRODNÍ GALERIE a prohlídka centra města Bratislavy, ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu v centru Bratislavy a volno.

 

2. den BUDAPEŠŤ

Po snídani v 07.30 odjezd do Budapešti (200 km), příjezd do Szépművészeti Múzeum a prohlídka velké výstavy věnované IMPRESIONISTICKÉMU MALÍŘI RENOIROVI. Kolem 18.00 odjezd do Bratislavy, noc v hotelu v centru Bratislavy.

 

3. den VÍDEŇ

Po snídani v 08.30 odjezd do centra Vídně (80 km), dopoledne návštěva výstavy o malíři RAFAELOVI A JEHO TAPISÉRIE PRO SIXTINSKOU KAPLI V ŘÍMĚ v Uměleckohistorickém muzeu a odpoledne výstavy MICHELANGELO A JEHO NÁSLEDOVNÍCI v Albertině. Odjezd z Vídně v 17.30 hodin, příjezd do Prahy kolem 22.00 hodin.

Odjezdová místa: Slaný, Praha, Humpolec (Vystrkov), Jihlava (Pávov), Brno

Cena za osobu 6590 Kč

 

Podrobnosti k ceně a přihlášky:

https://www.slantour.cz/zajezdy/zobrazit/bratislava---budapest---viden


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru