zájezdy za uměním detailbratislava - metropole umění na dunaji (umělecké poklady a historické památky města krok za krokem)

BRATISLAVA - metropole umění na Dunaji (umělecké poklady a historické památky města krok za krokem)

15.06.2018 - 17.06.2018

Akce Klubu přátel Stavitelů katedrál k 650. výročí narození Zikmunda Lucemburského.

Bratislava díky své poloze na Dunaji byla oblíbením sídlem už v době neolitu. Přitahovala také Kelty. V okolí vzniklo největší sídlo římské armády, kde pobývali i významní císaři a po staletí město patřilo mezi významná města Uherského království. V katedrále sv. Martina se konaly královské korunovace. Hrad italského typu postavil syn Karla IV. Zikmund Lucemburský, který v Bratislavě velmi rád pobýval. Bratislava nabízí řadu památek středověku, renesance, baroka, secesní i historizující architektury. Exkurze bude věnována také významným památkám v okolí Bratislavy. Poznáme i další mystická a historická tajemství města na Dunaji, které bylo nově a velkolepě opraveno a překvapí památkami i uměleckými poklady každého, kdo na Slovensku delší dobu nebyl. A vydáme se i po stopách záhadného a šíleného sochaře Franze Xavera Messerschmidta, který zemřel v Bratislavě.

K tvorbě Messeschmidta náš článek:

http://www.stavitele-katedral.cz/skandaly-v-umeni-boj-sochare-messerschmidta-s-duchy-zla/

Zájezd autobusem bez nočních přejezdů pořádá cestovní kancelář SLAN tour s.r.o. ve spolupráci s uměleckohistorickou agenturou ARS AURO PRIOR PhDr. Petera Kováče a s Klubem přátel Stavitelů katedrál. Průvodci zájezdu budou PhDr. Peter Kováč a historik umění PhDr. Juraj Žáry, velký znalec slovenského umění, mj. autor hlavních textů v publikaci Slovensko – ilustrovaná encyklopedie památek a knih Dvoulodní kostely na Spiši a Katedrála sv. Martina v Bratislavě.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu Sofren v centru Bratislavy.

PROGRAM ZÁJEZDU

1. den: Odjezd v pátek v 6.00 hodin od HLAVNÍHO NÁDRAŽÍ V PRAZE (parkoviště nad stanicí metra). Kolem poledne příjezd do Bratislavy, ubytování a první část prohlídky města Bratislavy. Začneme na Bratislavském hradě, kde si prohlédneme nádvoří, hlavní interiéry a obnovený barokní park za hradem. Sestoupíme do města Zikmundovou bránou (zaklenutou stejnou síťovou klenbou jakou má v Praze Staroměstská mostecká věž) a důkladně si prohlédneme korunovační katedrálu sv. Martina se středověkými a barokními uměleckými poklady. Pak půjdeme Kapitulskou ulicí ke kostelu klarisek s působivou věží a odtud k Michalské bráně. Projdeme k Hlavnímu náměstí s Rolandovou (Maximiliánovou) fontánou, prohlédneme si zvenku radnici a pak budeme pokračovat k nejpůsobivější rokokové památce města - Mirbachovu paláci. Poté se zastavíme ve františkánském kostele s kaplí sv. Jána postavenou koncem 14. stol. podle pařížské Sainte-Chapelle s nádhernou kamennou pietou krásného slohu (pravděpodobně import z Moravy). Nakonec dorazíme k Primaciálnímu náměstí s klasicistickým Arcibiskupským palácem, ve kterém byl po bitvě u Slavkova uzavřen tzv. Bratislavský mír. Volno v centru města na večeři a noc v hotelu.

2. den: Po snídani romantická zřícenina středověkého Devínského hradu s hezkým výhledem na soutok Moravy s Dunajem, odpoledne Sv. Jur se zajímavým kostelem sv. Juraje s nádherným kamenným figurálním oltářem - prvním renesančním sochařským dílem na Slovensku a prohlídka hradu Červený Kámen, vybudovaný Fuggerovci podle plánů Albrechta Dürera. Návrat do Bratislavy, volno v centru města na večeři a noc v hotelu.

3. den: Po snídani vycházka k tzv. Modrému kostelíku – typickému pro maďarskou secesi (autorem je největší architekt budapešťské secese Lechner) a odtud na dunajské nábřeží s moderním stavebním komplexem Eurovey, kde je instalován monumentální pomník Štefánika s českým lvem. Pak se dunajským nábřežím vrátíme do centra na Hviezdoslavovo náměstí s neorenesanční budovou Opery a na závěr komentovaná prohlídka vzácné gotické a barokní sbírky Slovenské národní galerie, odpoledne odjezd do ČR. Příjezd do Prahy kolem 21.00 hodin.

Cena 4990 Kč

 

Podrobnosti k ceně a přihlášky:

http://www.slantour.cz/zajezdy/zobrazit/bratislava---metropole-umeni-na-dunaji

KONTAKTY SLAN tour v pracovní dny:

telefon 312 520084, mobil 604 255018, info@slantour.cz, skype: slantour-centrala

Vše lze v pohodě vyřešit na našich pobočkách:

SLAN tour, s.r.o., cestovní kancelář: Wilsonova 597, 27401 Slaný

pobočka cestovní kanceláře SLAN tour, s.r.o.: PRAHA 7 - Holešovice , Veletržní 48


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru