zájezdy za uměním detaildrážďany: caspar david friedrich – velikán malířství doby romantismu s michaelem zachařem a petrem kováčem

DRÁŽĎANY: CASPAR DAVID FRIEDRICH – VELIKÁN MALÍŘSTVÍ DOBY ROMANTISMU S MICHAELEM ZACHAŘEM A PETREM KOVÁČEM

17.10.2024

Autokarový zájezd pořádá cestovní kancelář SLAN tour ve spolupráci s uměleckohistorickou agenturou ARS AURO PRIOR Petra Kováče a s Klubem přátel Stavitelů katedrál, což je klub čtenářů knih Petra Kováče. Zájezd připravili a provádí historik umění PhDr. Peter Kováč a historik umění PhDr. Michael Zachař, významný odborník na krajinomalbu 19. století.

Letos v září uplyne 250 let od narození německého malíře Caspara Davida Friedricha, který společně s anglickým malířem J. M. W. Turnerem patří mezi nejvýznamnější krajináře doby romantismu. Friedrich se narodil 5. září 1774 v Greifswald na pobřeží Baltského moře, ale přestěhoval se natrvalo do Drážďan, kde 7. května 1840 zemřel. Friedrich je považován vedle Albrechta Dürera a Grünewalda za nejněmečtějšího malíře, který kdy žil.

Friedrich jako romantik vycházel z bedlivého pozorování přírody, ale současně své dílo přesně komponoval na základě středověkých a renesančních pravidel. Vše bylo vyprojektováno na základě důmyslně kombinovaného zlatého řezu. Jako jeden z mála malířů dokázal vystihnout velkolepost krajiny a vytvořit intenzivní dojem o jejím mystickém působení.

Malíř měl těsný vztah k Čechám. Oblíbil si české hory jako zdroji inspirace a když ochrnul na pravou půlku těla opakovaně pobýval v lázních v Teplicích, na které rád vzpomínal. Současníkem Friedricha byl český básník Karel Hynek Mácha a jeho popisy krajiny v Máji v mnohém připomenou Friedrichovu vizi přírody.

Nejvýznamnějším spojením malíře s naší zemí je ale jeho slavný Děčínský oltář namalovaný pro zámek v Děčíně. Oltář bude mimo jiné atrakcí drážďanské výstavy Caspara Davida Friedricha, která je největší letošní německou výstavou k malířově jubileu. Celá výstava se poté z Drážďan přesouvá do Metropolitního muzea v New Yorku, kde bude hlavní výstavní akcí roku 2025.

K Děčínskému oltáři nabízíme speciální článek:

http://www.stavitele-katedral.cz/decinsky-oltar-malire-caspara-davida-friedricha-250-let-od-narozeni-klasika-evropskeho-romantismu/

Pro Němce je malíř Friedrich nejvýznamnější a nejslavnější malíř. Proto jsme zvolili k návštěvě výstav čtvrtek, kdy tam předpokládáme nejméně diváků.

 

PROGRAM ZÁJEZDU

Odjezd ve čtvrtek 17. října 7.00 hod. z Prahy od Hlavního nádraží, technická zastávka cestou, kolem 9.30 hod. příjezd do Drážďan. Dopoledne a odpoledne návštěva výstav Caspara Davida Friedricha a orientační prohlídka Drážďan. V 17.30 hod. odjezd zpět do ČR. Příjezd do Prahy kolem 20.00 hodin.

V Drážďanech je výstava rozdělena na dvě části. Ve výstavní síni Albertinum je představen obsáhlý soubor malířské tvorby umělce pod názvem Caspar David Friedrich. Wo alles begann - Der Maler. Ve Grafickém kabinetu v Residenzschloss je představen Friedrich jako mimořádně zajímavý kreslíř (Caspar David Friedrich. Wo alles begann - Der Zeichner ). Pro zájemce budou na programu prohlídky obou výstav, společná prohlídka výstavy obrazů a individuální prohlídka kreseb.

Cena zájezdu za osobu bez vstupenek 1190 Kč

Cena zájezdu za osobu se vstupenkou (časová vstupenka na výstavu Der Maler) 1540 Kč

Cena zájezdu za osobu se vstupenkou (časová vstupenka Der Maler + Der Zeichner) 1710 Kč

 

Podrobnosti k ceně a přihlášky:

https://slantour.cz/zajezdy/zobrazit/drazdany:-caspar-david-friedrich---velikan-umeni-doby-romantismu

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru