výstavy detailkutná hora: stavitelé katedrál v dačického domě

Kutná Hora: Stavitelé katedrál v Dačického domě

Nadace Kutná Hora – památka UNESCO a České muzeum stříbra pořádají v Dačického domě v Kutné Hoře výrazně zmenšenou reprízu výstavy Stavitelé katedrál, která se v době covidu konala v kutnohorském muzeu stříbra. Koncepce výstavy je dílem historika Marka Zágory, stálého spolupracovníka internetové stránky stavitele-katedral.cz, a redukovaný výběr exponátů připravil Josef Kremla, odborný pracovník Českého muzea stříbra.

O koncepci výstavy Marek Zágora řekl: „Chceme přiblížit nejširší veřejnosti fascinující svět středověkých katedrál, jejich vznik, symboliku a funkce, ukázat dobová vyobrazení středověké stavební hutě a představit i některé vybrané gotické stavby.“

Většina originálů je zastoupena v podobě prvotřídních vědeckých faksimilií. Diváci kupříkladu uvidí Křižáckou bibli francouzského krále Ludvíka IX. s iluminací zachycující středověké staveniště nebo další z francouzských skvostů, Bibli moralisée, kde je vyobrazen Bůh jako architekt, který buduje pomocí stavitelského kružítka celý kosmos (vi obr.).

Atrakcí výstavy je také Ambraský vzorník, který vznikl v Praze v letech 1410–1420 a jehož originál se nachází v depozitáři Uměleckohistorického muzea (Kunsthistorisches Museum) ve Vídni. Vzorník se dochoval v původním rozsahu, sloužil k předvádění dovedností umělce potenciálním zákazníkům a fungoval i jako pracovní skicák. Na každé ze 14 destiček jsou čtyři nádherné kresby zobrazující náboženské náměty, idealizované portréty a zobrazení skutečných i bájných zvířat. Faksimilie byla na výstavu zapůjčena z pražské soukromé sbírky.

Výstava se otevírá vernisáží 20. června a potrvá nejméně do konce roku 2024. (SK)

Internet:

https://www.dacickehodum.cz/cs/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru