zájezdy za uměním detailnepál: královská města nepálu a štíty himalájí

NEPÁL: KRÁLOVSKÁ MĚSTA NEPÁLU A ŠTÍTY HIMALÁJÍ

06.11.2019 - 14.11.2019

Exkurze vám představí úchvatná královská města Nepálu, která jsou zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a současně vám nabídne výhledy na himálajské osmitisícovky společně s krátkým nenáročným výstupem na některý z vrcholků himálajského předhůří. Poznáte unikátní newarskou architekturu a nahlédnete i do života v buddhistických chrámech. Uvidíme svět Asie v autentické podobě tak, jak ho kdysi viděl benátský cestovatel Marco Polo, i když právě on do Nepálu nikdy nedorazil. Uvidíme slavné chrámy hinduismu i budhismu, poznáme dávné obřady, objevíme symbolickou řeč pradávného umění i fantazijní svět asijského umění, který se v mnohém podobá evropskému románskému umění.

Zájezd pořádá cestovní kancelář SLAN tour ve spolupráci s uměleckohistorickou agenturou ARS AURO PRIOR PhDr. Petera Kováče a s Klubem přátel Stavitelů katedrál. Průvodcem bude historik umění PhDr. Peter Kováč.

 

PROGRAM ZÁJEZDU

1.den: Večer sraz na letišti v Praze a odbavení k letu do Nepálu. Odlet z Prahy do Dubaje (22:35 - 07:35, let trvá 6 hodin).

2.den: Ráno přílet na letiště v Dubai. Odpočinek v tranzitní prostoru letiště (možnost občerstvení i nákupů). Přestup na let do Kathmandu (12.10 - 17.55, let trvá 5 hodin). Ve večerních hodinách přílet do KATHMANDU. Transfer do hotelu (v centru Kathmandu - čtvrti Thamel) a ubytování v hotelu.

3.den: Návštěva velkolepého královského paláce na DURBAR SQUARE, kde můžeme obdivovat nádheru newarské dřevěné architektury. Prohlídka chrámového komplexu PAŠUPATINATH, který leží na břehu posvátné řeky Bagmati. Chrám je dodnes místem pohřebních obřadů místních hinduistů, tzv. ghatů. Místo je přirovnáváno k indickému Varanásí, řeka Bagmati ústí do posvátné Gangy. Pozlacená pagoda slouží k uctívání boha Šivy. Dále návštěva blízké stupy BOUDHA, jedné z největších na světě a přilehlého budhistického kláštera. Jde o jeden z nejvlivnějších klášterů v Asii. Zdejší stúpu (charakteristický typ chrámové architektury) nazývají Tibeťané „Velká stúpa“ a jde o nejvýznamější stavbu tibetského budhismu mimo samotný Tibet! Na místě lze zakoupit i působivé malované mandaly. Pokračovat budeme návštěvou SWOYAMBHU - tzv. opičí chrám na kopci nad městem. Místo je významným centrem nepálského budhismu a nabízí nádherné vyhlídky na město i panoráma okolních hor.

4.den: Přejezd z Kathmandu do Pokhary. Po cestě zastávku v BANDIPURU - malém tradičním horské městečku (šlo o obchodní stanici pro karavany směřující se zbožím do Číny), která nabízí jak unikátní dochovanou newarskou architekturu, tak i výhledy na himálajské vrcholky. Za jasného počasí je možno kochat se výhledy na Ganesh Himal, Himala Chuli, Manaslu, Annapurnu. POKHARA (900 m n. m.) je jednoznačně nejnavštěvovanějším nepálským městem – v 60. letech bylo oblíbeným místem pobytu amerických hippies. Cesta do Pokhary bude trvat cca 8 hodin. Říká se, že oblast Pokhary patří k jedněm z nejkrásnějších míst na světě. Přispívá k tomu především úchvatné panoráma himalájských osmitisícovek nad městem i půvabné jezero Phewa.

5.den: Časně ráno vyjížďka na SARANGKOT - kopec, který se tyčí nad městem a jezerem cca ve výšce 1500 m n. m. Čeká vás cca 30 minutový nenáročný výstup na vrchol. Z jeho úbočí se vám (za dobrého počasí) odkryje panoráma skupiny velehor kolem ANNAPURNY (8091 m). Himalájské osmitisícovky se nacházejí severně od města. Na horizontu je uvidíte ve vzdálenosti cca 25 - 30 km. Výhledům dominuje strmý štít Fish Tale (Machapuchhre, 6997 m). Za dobré viditelnosti můžete spatřit i vzdálenější Dhaulagiri (8167 m) a Manaslu (8163 m). Návrat na snídani do hotelu. Dále dopoledne zamíříme k vodopádům DEVIS FALL a přilehlému komplexu jeskyní GUPTESHWOR (unikátní podzemní chrám  boha Šivy – vše vypadá jako sestup do podsvětí, kde branou je tlama obrovského hada). Výlet k tzv. PAGODĚ MÍRU, která se nachází na kopci nad jezerem. Odpoledne návrat do hotelu. Volný čas můžete využít k procházce po Pokhaře, návštěvě Mezinárodního horolezeckého muzea s moderní expozicí nebo si můžete půjčit loďku a projet se po jezeře.

6.den: Po snídani transfer na letiště v Pokhaře a přelet z Pokhary zpět do Káthmándú.  Let trvá cca 30 minut. Po příletu do Kathmandu následuje transfer do hotelu v Kathmandu, volno ve čtvrti THAMEL.

7.den: Celodenní výlet do oblasti východně od Káthmándú. Nejprve navštívíme unikátní chrámový komplex CHANGU NARYAN (památka Unesco) – skvost nepálského umění (některé sochy a reliéfy pocházejí až z 5 a 6. století a dokumentují vyspělé umění časného středověku). Poté pak zamíříme do patrně nejkrásnějšího královského města Nepálu -  Bhaktapuru. BHAKTAPUR se po rozsáhlé rekonstrukci zařadilo mezi skvosty světové chrámové i královské architektury. Město je také významným střediskem řezbářské a hrnčířské výroby, kterou je možné sledovat přímo v ulicích města. Bhaktapur v mnohém připomíná živé muzeum. V podvečer návrat do hotelu v Kathmandu.

8.den: Dopoledne návštěva Patanu. PATAN je jedním ze tří bývalých královských nepálských měst. Centrem města je opět Durbar Square s hlavním chrámem Krishna, který zdobí 21 věžiček. Historické náměstí je plné nádherných staveb s vyřezávanými okny a římsami a paláců ze dřeva a červených pálených cihel. Muzeum starého nepálského a tibetského umění – zcela moderní expozici vybudovali ve městě odborníci z Rakouska. Odpoledne transfer na letiště a odlet z Kathmandu zpět do ČR (18:55 - 22:35). Ve večerních hodinách přílet do Dubaie. Tranzitní nocleh v Dubai.

9.den: Dopoledne volno v DUBAI, které můžete využít k návštěvě některého z oblíbených místních trhů či odpočinku na pláži. K poznání Dubaie můžete využít fakultativního výletu "Dubai City Tour". V odpoledních hodinách transfer na letiště a odlet z Dubaie zpět do Prahy (17:40 - 21:35).  Přílet do Prahy ve večerních hodinách.

 

Cena 48990 Kč

 

Podrobnosti a přihlášky:

http://www.slantour.cz/zajezdy/zobrazit/kralovska-mesta-nepalu-a-stity-himalaji

 

KONTAKTY SLAN tour v pracovní dny:

telefon 312 520084, mobil 604 255018, info@slantour.cz, skype: slantour-centrala

Vše lze v pohodě vyřešit na našich pobočkách:

SLAN tour, s.r.o., cestovní kancelář: Wilsonova 597, 27401 Slaný

pobočka cestovní kanceláře SLAN tour, s.r.o.: PRAHA 7 - Holešovice , Veletržní 48


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru