zaujalo nás detailpraha: televize prima zoom – prémiový historický konec roku a leden 2021

Praha: Televize Prima ZOOM – prémiový historický konec roku a leden 2021

Televize PRIMA ZOOM: dokumenty o historii a dějinách umění vždy v úterý od 20.00 do 22.00 hod. a v sobotu od 22.00 do 24.00 hod.

 

22. 12. 21.00 – Postavili bychom to dnes? (Velká pyramida v Gíze)

Velká pyramida v egyptské Gíze je jedním z největších a nejúžasnějších divů světa. Brooklynský most patří k nejdůležitějším stavbám svého druhu a aby vznikl, museli jeho konstruktéři překonat několik nebezpečných překážek. Římské Koloseum je nejslavnějším stadiónem na Zemi. Nedokázali by ho postavit bez nejmodernějších postupů a jednoho padlého císaře. V Bibli stojí, že Noemova archa byla něčím, co svět neviděl. Tento historický seriál dává prostor odborníkům, kteří se ohlížejí za největšími a nejúžasnějšími stavitelskými trumfy minulosti. Odhaluje, co moderní civilizace získala, a o co během honu za budoucností naopak přišla. A zjišťuje, jestli by stavba těchto architektonických zázraků byla i v dnešní době stejně náročná a životu nebezpečná.

 

29. 12. 20.00 – Leni Riefenstahlová: Ledová vášeň

Leni Riefenstahlová je jednou z nejradikálnějších a nejvíce kontroverzních umělkyní 20. století. Arnold Fanck vymyslel žánr horského filmu a je výraznou osobností avantgardy 20. let 20. století. V květnu 1932 oba nastoupili na loď a vyrazili na pětiměsíční filmařskou výpravu do Grónska. Jejich cílem byla historicky první německo-americká koprodukce: SOS Iceberg – nejriskantnější a nejdražší filmový projekt dějin. Tento historický film přibližuje životu nebezpečné natáčení, inovativní filmařské postupy i nevyhnutelný střet nacistické režisérky s Hollywoodem. Zároveň rozebírá mýtus, který obestírá Leni Riefenstahlovou, a skládá poctu dnes prakticky zapomenutému filmovému pionýru Arnoldu Fanckovi.

 

2. 1. 22.00 – Tajemství světových muzeí III (Státní historické muzeum v Moskvě)

Další pokračování úspěšného seriálu Tajemství světových muzeí přináší nové, ale znovu stejně neuvěřitelné příběhy o pozadí největších pokladů na světě. Každý díl navštěvuje nějaké výjimečné muzeum, představuje historii místních nenahraditelných artefaktů a nahlíží pod jejich pokličku. Přitom platí, že právě o těch historických pokladech, o kterých si myslíme, že víme nejvíce, ve skutečnosti naopak máme jen to nejmenší tušení. Třetí série se zabývá hrobkou krále Heroda, spojitostmi mezi starodávným amuletem a hrdinou ze Star Treku, panem Spockem, nebo dokazuje, že kožený štít může být lepší než ocel. Zavítejte do Smithsonovy instituce, Palacio Real v Madridu, Chateau ve Versaille, Izraelského muzea, Královského muzea v Greenwich, galerie Uffizi ve Florencii, tuniského Bardo nebo Státního historického muzea v Moskvě, kde začneme naše putování.

 

5. 1. 20.00 – Nefertiti: Osamělá královna (Spory a dohody)

Dokumentární film Nefertiti: Osamělá královna odhaluje současný stav kulturních památek odvezených z jejich zemí původu. Hlasy, které požadují jejich navrácení, jsou čím dál silnější, ale odpor původních koloniálních mocností, které je zadržují, také roste. Ředitelé muzeí vysvětlují, proč jsou jejich instituce právoplatnými majiteli a opatrovníky odvezených pokladů. Lidé požadující repatriaci vysvětlují, že je nezbytné opatrovat kulturní dědictví na přístupných místech v zemi původu. Ale to celé je jenom část mnohem většího a složitějšího problému. Dokument nahlíží kromě jiného také na současnou situaci na Středním východě a odhaluje, jakým způsobem ovlivňuje kulturní dědictví určitých oblastí. Invaze do Iráku a revoluce v Egyptě a Libyi způsobily chaos. Jeho výsledkem je mnoho vypleněných muzeí a archeologických nalezišť. A ještě to ani zdaleka neskončilo. Stali jsme se svědky toho, jak tzv. Islámský stát prodává kradené artefakty podnikatelům a profesionálním zlodějům umění. Plenění kulturního dědictví se nyní odehrává organizovaně a ve velkém.

 

26. 1. 20.00 – Největší závod starého Říma (Velkolepá podívaná)

Byli superhvězdami své doby, jejich jméno znalo každé malé dítě, fandil jim dokonce i samotný císař: vozkové starého Říma. Tento dokument nás vezme do zákulisí největší podívané starověkého světa. Sledujte legendární vzestup mladého Scorpuse z pozice obyčejného otroka na jednoho z nejúspěšnějších vozků v jámě lvové, kterou byla impozantní aréna Cirkus Maximus s místy pro více než 150 tisíc diváků. Závody spřežení byly v antickém Římě stejně populární a ostře sledované jako dnes fotbal nebo Formule 1. Byly neoddělitelnou součástí římské společnosti a miloval je každý, nezávisle na svém postavení, od všemocného císaře až k nuznému lidu. Vychutnejte si pečlivě rekonstruované a sehrané závodní klání doplněné dokumentárními scénami, díky kterým získáte neuvěřitelně pestrý, zbrusu nový pohled na nesmírně vlivnou část římské společnosti.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru