detailpraha: turnaj víry – práce nejen o jednání husitů s basilejským koncilem (filosofia)

Praha: Turnaj víry – práce nejen o jednání husitů s basilejským koncilem (Filosofia)

Anotace:

Filosofia, nakladatelství Filosofického ústavu Akademie věd ČR, vydalo jako dvacátý svazek své edice Studie a prameny k dějinám myšlení v českých zemích práci nazvanou „Turnaj víry“ historika a teologa Dušana Coufala.

Jednání Čechů s basilejským koncilem lze označit za vrcholný okamžik husitské revoluce. V knize se těší pozornosti počáteční fáze této mimořádné dějinné události. Autor navazuje na řadu starších pokusů popisujících slyšení husitů v Basileji a nastoupení cesty k uzavření kompaktát, jde ale do větší hloubky i šíře a rozsáhlým rukopisným studiem odhaluje řadu nových detailů, vazeb a souvislostí. V centru jeho pozornosti stojí kauza (teologie) přijímání laiků z eucharistického kalicha, která v Basileji rychle opanovala diskusi a byla hybatelem dění. A je to právě sledování symbiózy středověkého učeneckého idealismu a politického pragmatismu, co mu otevírá cestu k přesvědčivým odpovědím na rozhodující otázky – kolik bylo zápasících stran, čeho chtěly dosáhnout a jaké postupy i teorie uplatnily k prosazení svých záměrů a obhajobě svých přesvědčení.

(SK)

 

Dušan Coufal, Turnaj víry, Filosofia, Praha 2020, 652 stran, doporučená cena 490 Kč

 

Internet:

https://shop.flu.cas.cz/cs/studie-a-prameny-k-dejinam-mysleni-v-ceskych-zemich/594-coufal-dusan-turnaj-viry-9788070076200.html?search_query=Turnaj+viry&results=3


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru