knižní novinky detailpraha: vyšel překlad knihy poslední mesiáš. proroctví a panovnická svrchovanost ve středověku (argo)

Praha: Vyšel překlad knihy Poslední mesiáš. Proroctví a panovnická svrchovanost ve středověku (Argo)

Anotace:

Nakladatelství Argo vydalo jako zatím poslední svazek své edice Každodenní život práci „Poslední mesiáš. Proroctví a panovnická svrchovanost ve středověku“, jejímž autorem je Gian Luca Potesta, profesor středověkých dějin na Università Cattolica del S. Cuore v Miláně. Jeho kniha „L' ultimo messia. Profezia e sovranita nel Medievo“ vyšla v roce 2014.

Autor se věnuje zrození legendárního motivu posledního císaře jako apokalyptické figury spojované s koncem světa a druhým příchodem Krista a Posledním soudem. Na základě dochované dobové vizionářské a apokalyptické literatury přibližuje zrození tohoto náboženského mýtu v pozdně antickém a byzantském prostředí a také jeho proměnu podmíněnou novými politickými a kulturními skutečnostmi vrcholného a pozdního středověku. Tehdy v době střetu papežství s císařstvím získával apokalyptický poslední císař podobu předních panovníků, kupř. Karla Velikého, Fridricha II. a dokonce Karla IV.

Gian Luca Potesta se badatelsky věnuje především problematice církevních a náboženských dějin s hlavním důrazem na apokalyptickou a vizionářskou literaturu. Z jeho dalších knih jsou známé „Storia ed escatologia in Ubertino da Casale“ (1980), „Il tempo dell’apocalisse.

Vita di Gioacchino da Fiore“ (2004) a „Storia del cristianesimo“ (2014), kterou napsal společně s Giovannim Vianem.

 

Marek Zágora

 

Gian Luca Potesta, Poslední mesiáš. Proroctví a panovnická svrchovanost ve středověku, Argo, Praha 2017, 228 stran, doporučená cena 298 Kč

 

Internet:

http://www.argo.cz/knihy/226680/posledni-mesias/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru