zaujalo nás detailprima zoom – premiéry historických dokumentů o starověku koncem prosince a na začátku ledna

Prima ZOOM – premiéry historických dokumentů o starověku koncem prosince a na začátku ledna

Historie na televizi PRIMA ZOOM vždy v úterý od 20.00 do 22.00 hod. a v sobotu od 22.00 do 24.00 hod.

27. 12. 20.00 – Šifra faraonů

Jean-François Champollion rozluštil starověké hieroglyfy, a díky tomu dal hlas tajuplné tisícileté civilizaci. Ovšem v pozadí jeho legendárních skutků stál tajuplný bratr, díky kterému je bylo možné uskutečnit. Díky nově objevené korespondenci mezi Jeanem-Françoisem Champollionem a jeho bratrem Jacquesem-Josephem můžeme konečně porozumět tomu, jak se mladému geniálnímu samoukovi podařilo dojít k jednomu z nejdůležitějších objevů 19. století. Bez neúnavné podpory a důvtipu svého staršího bratra by Jean-François nikdy nedokázal rozluštit mezinárodní tajemství. Nenechte si ujít tento film, který je velkým vědeckým, lidským i intelektuálním tajemstvím.

3. 1. 20.00 – Evropské hrobky: Nejnovější objevy (Sakkára a zapomenuté mumie)

Ikonické pyramidy a další stavby ze starého Egypta ukrývají mnoho nevyřešených záhad, neodhalených tajemství a dávno pohřbených pozůstatků, které se dosud nepodařilo objevit. Zahi Hawass, který neustále vyhledává něco nového, se vydal na vzrušující tříměsíční expedici na sever Afriky. Přímo v Sakkáře se pokusí vykopat aspoň některé ze zatím neznámých objevů. To, co se Zahimu podařilo najít, ostatním vyrazilo dech. Objevil zcela neporušený pohřební komplex pohřbený hluboko pod pískem u paty pyramidy krále Tetiho. Toto místo plné pokladů a výjimečných artefaktů je naprosto neocenitelné nejen pro zkušené egyptology. Fascinující dobrodružný dvoudílný snímek naplno těží z exkluzivního přístupu, který se jeho tvůrcům podařilo získat k cenným nálezům. Natočené záběry, rentgenové analýzy, rozhovory s odborníky, digitální rekonstrukce, dvoj i trojrozměrné mapy prozrazují, jak Zahiho tým otevřel jednotlivé sarkofágy, prozkoumal tajemství egyptské nekropole a zjistil, kdo sem byl pohřben před více než 3 000 lety.

7. 1. 23.00 – Zapomenutá čínská císařovna

Vražedkyně, krutovládkyně, zvrhlice… Císařovna Wu byla monstrem, které se snížilo k ďábelským zločinům. Historici ji zavrhli jako ženu, jež přivedla Čínu na pokraj zkázy. Jejich verdikt se nezměnil více než tisíc let. Ale nynější rychlý ekonomický rozvoj země odhaluje úplně jiný příběh. Archeologové odkrývají hrobky, paláce, pevnosti a dílny z éry Říše Tang a dozvídají se jejich dávná tajemství. Díky nejmodernějším vědeckým metodám se archeologům daří poskládat fascinující nový příběh jediné ženy v dějinách Číny, která se odvážila nazvat císařovnou. A vychází najevo, že když se Evropa zmítala v době temna, Čína císařovny Wu byla obchodní, technologickou a vojenskou supervelmocí a také kulturním centrem přitahujícím lidi z celého světa od Japonska přes Persii, dokonce až po Řecko. Film Zapomenutá čínská císařovna kombinuje digitální a letecké záběry s dramatickými hereckými rekonstrukcemi a odhaluje, jak se vědcům podařilo zjistit nové poznatky o „Zlé císařovně“. Nebo to, že císařovna Wu byla ve skutečnosti ženou, jež udělala ze zaostalé Číny jednu z nejmocnějších říší dějin.

Text TV Prima

www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru