knižní novinky detailbrno: život ve středověku. průvodce základními pojmy – další vydání populárně-naučné encyklopedie vlastimila vondrušky (moba)

Brno: Život ve středověku. Průvodce základními pojmy – další vydání populárně-naučné encyklopedie Vlastimila Vondrušky (MOBA)

V roce 2007 vydalo nakladatelství Albatros v rámci své ediční řady OKO encyklopedii Vlastimila Vondrušky „Život ve středověku“ s podtitulem „Průvodce základními pojmy“. Autor se po letech k textu vrátil a Moravská Bastei MOBA vydala v roce 2014 druhé, upravené vydání této oblíbené populárně-naučné encyklopedie, která je určena široké laické veřejnosti. Uběhlo dalších sedm let a čtenářům se do rukou dostává nové vydání.

Autor přibližuje celkem 221 základních pojmů politického, společenského, hospodářského, kulturního i rodinného života v českých zemích v období středověku. I když titul knihy zní „Život ve středověku“, nejsou jednotlivé pojmy představovány pouze v rámci středověku, ale časté jsou i časové přesahy do antiky a období novověku.

Výběr hesel je ovlivněn samotným autorem, který je zasvěceně a zároveň srozumitelně vysvětluje. Je jasné, že některé důležité pojmy v encyklopedii chybí, jiné nás svým zařazením do knihy naopak překvapí. Vondruška umí ale i pojmy, o nichž si myslíme, že o nich víme všechno, respektive že u nich není, o čem psát, podat docela atraktivním a hlavně přístupným způsobem.

Autor napsal encyklopedii zejména pro čtenáře historických románů a také návštěvníky památek, proto bývá jeho knížka srovnávána s velice populárním, bohatě ilustrovaným „Slabikářem návštěvníků památek“ Jaroslava Herouta ze 70. let minulého století.

Encyklopedická hesla jsou doplněna názornými ilustracemi Kamily Skopové, která při jejich tvorbě vycházela mimo jiné též z archeologických nálezů nebo dochovaných uměleckých děl. Umné spojení textu s ilustracemi dodává knize mnohem větší vypovídací hodnotu.

Encyklopedii „Život ve středověku. Průvodce základními pojmy“ můžeme doporučit všem žákům a studentům, ale určitě si najde i další nadšené uživatele a čtenáře.

 

Marek Zágora

 

Vlastimil Vondruška, Život ve středověku. Průvodce základními pojmy, MOBA, Brno 2021, 352 stran, doporučená cena 349 Kč.

 

Internet:

https://www.mobaknihy.cz/zivot-ve-stredoveku-2-vydani.html


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru