knižní novinky detailnew york: nová monografie o amienské katedrále, jedné z největších staveb 13. století (stephen murray, notre-dame of amiens)

New York: Nová monografie o amienské katedrále, jedné z největších staveb 13. století (Stephen Murray, Notre-Dame of Amiens)

Anotace:

Amienská katedrála Notre-Dame je jednou z největších gotických staveb 13. století. Americké univerzitní nakladatelství Columbia University Press vydalo nyní její novou monografii. Autorem je historik umění Stephen Murray, který už v roce 1996 vydal monografii Notre-Dame cathedral of Amiens: the power of change in Gothic (Cambridge University Press) a v roce 2004 další speciální publikaci A Gothic sermon: making a contract with the Mother of God, Saint Mary of Amiens (Univ. of California Press). Jde tedy o práci nejvýznamnějšího znalce této gotické stavby.

Budování nové gotické stavby v Amiensu začalo v roce 1220, takže loni katedrála slavila 800 let. Kniha není tak reprezentativní jako třeba francouzská monografie Amiens - Grace d'une cathedral (La Nuée bleue, 2013), a dokonce se zdá, že ve snaze stlačit cenu dolů se použil i levnější papír, ale text zas poskytne čtenáři řadu nových a objevných informací.

Autora nezajímá jen budování katedrály a pořizování její výzdoby (od 13. do 16. století) a určení jejího historického významu pro dějiny francouzského umění. Murray architekturu nechápe jen jako prázdnou krásnou schránu naplněnou uměleckými díly, ale jako skutečnou sakrální stavbu, která hrála nezastupitelnou roli v životě středověkého města - pro duchovní i pro laiky. Důležité poznatky se proto týkají ikonografie portálů i smyslu a liturgické funkce amienské Notre-Dame.

Autorova kniha z roku 1996 je beznadějně vyprodaná. Současná publikace ji v mnohém nahrazuje a doplňuje o nové poznatky. Škoda jen, že v nové monografii nebyla větší pozornost věnována podrobnější architektonické (stavební) dokumentaci: třeba detailnější půdorysy a průřezy nebo grafická schémata k ikonografii portálů.

(SK)

 

Stephen Murray, Notre-Dame of Amiens (Life of the Gothic Cathedral), Columbia University Press, New York 2020, s. 440, cena 40 dolarů

 

https://cup.columbia.edu/book/notre-dame-of-amiens/9780231195768

 

Anotace nakladatelství:

Notre-Dame of Amiens is one of the great Gothic cathedrals. Its construction began in 1220, and artistic production in the Gothic mode lasted well into the sixteenth century. In this magisterial chronicle, Stephen Murray invites readers to see the cathedral as more than just a thing of the past: it is a living document of medieval Christian society that endures in our own time.

Murray tells the cathedral’s story from the overlapping perspectives of the social groups connected to it, exploring the ways that the layfolk who visit the cathedral occasionally, the clergy who use it daily, and the artisans who created it have interacted with the building over the centuries. He considers the cycles of human activity around the cathedral and shows how groups of makers and users have been inextricably intertwined in collaboration and, occasionally, conflict. The book travels around and through the spaces of the cathedral, allowing us to re-create similar passages by our medieval predecessors. Murray reveals the many worlds of the cathedral and brings them together in the architectural triumph of its central space.

A beautifully illustrated account of a grand, historically and religiously important building from a variety of perspectives and in a variety of time periods, this book offers readers a memorable tour of Notre-Dame of Amiens that celebrates the cathedral’s eight hundredth anniversary.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru