knižní novinky detailpraha: dy kunst gelopt vor ritter und knechten. analýza, edice a překlad tzv. kodexu wallerstein (masarykův ústav a archiv av čr)

Praha: Dy kunst gelopt vor ritter und knechten. Analýza, edice a překlad tzv. kodexu Wallerstein (Masarykův ústav a Archiv AV ČR)

Anotace:

Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky vydal publikaci „Dy kunst gelopt vor ritter und knechten“, která je prvním vědeckým zpřístupněním unikátní soubojové příručky, tzv. kodexu Wallerstein. Autorem knihy, která se pokouší zasadit rukopis do dobového kulturního kontextu, je Ondřej Vodička.

Soubojové příručky, v německém prostředí zvané Fechtbücher, byly specifickým literárním žánrem, který vznikl v období pozdního středověku. Vznikly prolnutím vzkvétajících (sou)bojových nauk a rozvoje knižní kultury. Současným badatelům a nejen jim pak poskytují zajímavá dobová svědectví o praktických i teoretických aspektech dané problematiky.

Kodex Wallestein (známý rovněž jako von Baumans Fechtbuch) je bavorskou duelovou příručkou ze 70. let 15. století. Jedná se o nejstarší úspěšný pokus o sestavení kompilátu, který popisuje slovem i obrazem nauku o neozbrojeném zápasu a o boji různými zbraněmi. (SK)

 

Ondřej Vodička, Dy kunst gelopt vor ritter und knechten. Analýza, edice a překlad tzv. kodexu Wallerstein, části A a B (UB Augsburg, Cod. I.6.4º 2, fol. 1r–74v), Masarykův ústav a Archiv AV ČR, Praha 2020, 301 stran, doporučená cena 499 Kč, v e-shopu Masarykova ústavu 374,25 Kč

 

Internet:

https://www.mua.cas.cz/cs/publikace/dy-kunst-gelopt-vor-ritter-und-knechten-analyza-edice-a-preklad-tzv-kodexu-wallerstein-casti-a-a-b-ub-augsburg-cod-i64o-2-fol


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru