knižní novinky detailpraha: ivo kořán – texty (artefactum)

Praha: Ivo Kořán – Texty (Artefactum)

Anotace:

Nakladatelství Artefactum, které publikuje především výsledky výzkumu Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, vydává vedle původních prací monografického či tematického charakteru také konferenční a jubilejní sborníky. Jednou z posledních knih je výběr textů Ivo Kořána, který má přiblížit šíři jeho celoživotního badatelského zájmu.

Ivo Kořán zůstává prvním českým uměleckým historikem, který od konce 50. let 20. století systematicky propojoval středověké umění s barokní kulturou a dokázal prostřednictvím písemných i hmotných barokních pramenů nahlížet památky středověké.

Některé Kořánovy interpretace, formulace a názory se setkávaly a stále setkávají s nesouhlasem jeho vrstevníků či příkrou kritikou generace, která nastoupila na pole dějin umění v 90. letech. K nové diskusi nad „zasutými“ či „odsunutými“ tématy chtějí editoři přispět předloženým výborem statí, který dává příležitost nové generaci uměleckých historiků témata otevřít z perspektivy současného bádání. (SK)

 

Klára Benešovská - Helena Dáňová - David Vrána (eds.), Ivo Kořán. Texty, Artefactum, Praha 2019 (ve skutečnosti 2021), 571 stran, doporučená cena 540 Kč

 

Internet:

https://www.udu.cas.cz/cz/knihy/ivo-koran-texty


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru