knižní novinky detailpraha: k čemu tak velká slova? staroseverská rytířská literatura i. - 1. svazek nové ediční řady medium (ff uk)

Praha: K čemu tak velká slova? Staroseverská rytířská literatura I. - 1. svazek nové ediční řady Medium (FF UK)

Anotace:

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy vydala pod názvem „K čemu tak velká slova? Staroseverská rytířská literatura“ první svazek své nové ediční řady Medium, jejímž cílem je zpřístupnit českým čtenářům v kvalitních překladech širokou paletu středověkých textů.

Rytířské ságy patří mezi méně známé žánry staroseverské literatury. Tento termín je už od středověku souhrnným označením pro staroseverské verze několika skupin literárních textů, které původně vznikly ve Francii. Kniha představuje oba hlavní typy rytířských ság (riddarasogur): primární, které jsou adaptovanými překlady francouzských předloh, a sekundární ságy, vlastní volnější skandinávské zpracování na jejich motivy.

Kniha přináší překlady čtyř textů rytířské epiky z Norska a Islandu z 13. a 14. století: Sága o Erexovi, Artušovu rytíři, oddíl "O runzivalské bitvě" ze Ságy o Karlu Velikém, Sága o Tristramovi a Ísoddě a Sága o Krásném Baringovi.

Český čtenář dostává poprvé příležitost seznámit se nejen s vážně míněnými texty určenými pro norský královský dvůr, se ságami o rytířích krále Artuše či Karla Velikého, ale také s pozdějšími islandskými ságami, vyznačujícími se větší dávkou ironie a vlastním pojetím dvornosti.

(SK)

 

K čemu tak velká slova? Staroseverská rytířská literatura I., Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Praha 2018, 162 stran, doporučená cena 360 Kč

 

Internet:

https://e-shop.ff.cuni.cz/knihy/monografie/k_cemu_tak_velka_slova_staroseverska_rytirska_literatura_i_-1695


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru