knižní novinky detailpraha: marxismus a medievistika. společné osudy? (colloquia mediaevalia pragensia 22)

Praha: Marxismus a medievistika. Společné osudy? (Colloquia mediaevalia Pragensia 22)

Anotace:

Centrum medievistických studií Akademie věd České republiky vydalo v nakladatelství Filosofia, nakladatelství Filosofického ústavu AV ČR, již dvacátý druhý svazek řady „Colloquia mediaevalia Pragensia“.

Společným tématem příspěvků českých a polských historiků je recepce marxismu v 50. a 60. letech 20. století v českém a polském medievistickém bádání. Důraz je kladen jak na otázky ideologie, tak na problémy recepce marxismu jako interpretačního přístupu. Vedle toho autoři na konkrétních příkladech ukazují, jakým způsobem se medievisté vyrovnávali s marxismem jako metodologií sociálních věd v bádání historickém, archeologickém i uměnovědném. Komparativně zaměřené příspěvky se snaží vysvětlit, v čem se recepce marxismu v Československu a Polsku lišily, stejně jako ukázat, jak marxismus postupně ztrácel stranickou závaznost na úkor metodologického pluralismu. (SK)

 

Martin Nodl - Piotr Węcowski (eds.), Marxismus a medievistika. Společné osudy?, Colloquia mediaevalia Pragensia, 22. svazek, Centrum medievistických studií v nakladatelství Filosofia, Praha 2020, 243 stran, doporučená cena 220 Kč

 

Internet:

http://filosofia.flu.cas.cz/publikace/545


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru