knižní novinky detailpraha: po stopách českých sklářů (grada) – užitečná turistická příručka

Praha: Po stopách českých sklářů (Grada) – užitečná turistická příručka

Významný příspěvek k historii i současnosti českého sklářského uměleckého řemesla vydalo v nedávných dnech pražské nakladatelství Grada. Jedná se o knihu novináře a spisovatele Ivana Černého, který s blokem v ruce navštívil dvě desítky současných velkých i rodinných skláren, charakteristických svou ruční a uměleckou výrobou i faktem, že se zde pořádají exkurze do provozu. Reportáže z hutí pak doplňuje více jak desítka postřehů z předních sklářských muzeí i skanzenů.

Z Černého reportérských cest vznikla originální turistická rukojeť, skvělý tip na výlet za netradičními zážitky. Něco podobného u nás dosud nikdy nevyšlo. Čtivý text je opatřen bohatou fotopřílohou od známého pražského fotoreportéra Miroslava Feszanicze, se kterým Černý řadu let spolupracuje, mj. se tato autorská dvojice prezentovala v publikaci zahraničních reportáží pod názvem Turistická rukojeť.

Vyčerpávajícího historizujícího úvodu se zhostila osobnost nad jiné povolaná, emeritní prezident prestižního spolku České umění skla/ CZECH ART OF GLASS Jiří Říha.

V knize Po stopách českých sklářů nám autor představuje v abecedním pořadí kupříkladu manufakturu AJETO, která je navždy spojena se jménem legendárního umělce Bořka Šípka, Poděbradský Bohemia křišťál, Floriánovu huť v Častalovicích, či v neposlední řadě i nejstarší fungující sklárnu na světě v Harrachově. V části Sklářská muzea a skanzeny se čtenář zastaví kupříkladu v Bezdružickém království plném skla, V Muzeu (nejen lustrů) Kamenický Šenov, či sklářském skanzenu Jakub.

Vzpomínaná kniha v závěru čtenáři připomíná, že nejlepší je však vidět sklářskou práci na vlastní oči jak u sklářské pece, či v dílně brusiče, rytce či malíře skla. A proto je každá kapitolka v závěru opatřena kontakty, jak adresou a tel. čísly, tak i webovými stránkami daného subjektu.

 

Peter Kováč

 

Ivan Černý, Po stopách českých sklářů, nakladatelství Grada, Praha 2019, 144×207 cm, 276 stran, ISBN: 978-80-271-0701-8

 

Internet:

www.grada.cz

https://www.grada.cz/po-stopach-ceskych-sklaru-9926/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru