knižní novinky detailpraha: světla a stíny husitství – 2. vydání výboru z úvah a studií petra čorneje (karolinum)

Praha: Světla a stíny husitství – 2. vydání výboru z úvah a studií Petra Čorneje (Karolinum)

Anotace:

V roce 2011 vyšel v Nakladatelství Lidové noviny pod názvem „Světla a stíny husitství. (Události - osobnosti - texty - tradice)“ reprezentativní výběr úvah a studií profesora Petra Čorneje, jednoho z největších znalců husitského období. Soubor se nyní dočkal druhého vydání, o které se postaralo nakladatelství Karolinum.

Kniha přináší celkem čtyřiadvacet studií, původně publikovaných časopisecky i knižně. Uveřejněné texty vybral sám autor, jenž bral v potaz především jejich badatelský přínos a také trvalost získaných poznatků. Tematicky se zaměřuje na problematiku husitské Prahy, věnuje se osobnosti Jana Žižky i kultuře a jazyku husitské epochy. Stranou neponechává ani „husitského krále“ Jiřího z Poděbrad a formování českého stavovského státu. Závěrečný oddíl analyzuje podoby novodobé husitské tradice s důrazem na obraz husitství v krásné literatuře a ve filmu.

I ve druhém vydání byly všechny texty upraveny v souladu s novými poznatky a doplněny o základní novou literaturu. (SK)

 

Petr Čornej, Světla a stíny husitství (Události – osobnosti – texty – tradice). Výbor z úvah a studií, Karolinum, Praha 2021, 694 stran, doporučená cena 590 Kč

 

Internet:

https://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=502850


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru