archiv detailpraha: výstava v národní galerii nabízí 10 rembrandtových obrazů a 50 kreseb a grafik

Praha: Výstava v Národní galerii nabízí 10 Rembrandtových obrazů a 50 kreseb a grafik

VÝSTAVA BYLA PRODLOUŽENA DO 21. BŘEZNA 2021!

V paláci Kinských v centru Praze je k vidění výstava Rembrandt: Portrét člověka, kterou Národní galerie Praha připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Na tomto mezinárodním projektu se autorsky a kurátorsky podílely Lucie Němečková a Blanka Kubíková z NGP a Anja K. Ševčik z kolínského muzea. Jde o poslední výstavní projekt, který domluvil ještě před svým odvoláním bývalý generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Hlavním dílem výstavy je Rembrandtův obraz Učenec ve studovně z roku 1634 ze sbírky Národní galerie Praha. Nezobrazuje pouhou fyzickou podobu neznámého muže, Rembrandtovi se v něm mistrně podařilo zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce. Výraz tváře vypráví bohatý příběh, čímž samotnou malbu staví na úroveň malby historické.

Obraz vznikl v období, které bylo pro ani ne třicetiletého umělce úspěšné v soukromém i profesním životě. Na počátku třicátých let se Rembrandt stěhuje z rodného Leidenu do kosmopolitního Amsterdamu a poměrně rychle se stává vyhledávaným umělcem, v tomto období zejména portrétistou. Osobní štěstí profesně plodnou etapu jen podtrhuje. V roce 1634 se Rembrandt oženil se Saskií van Uylenburgh, která se stala jeho múzou, a kterou s něžností a láskou zvěčnil na několika kresbách a malbách, jako je tomu například u rozšafného portrétu usměvavé Saskie z drážďanských sbírek.

Příběh Učence ve studovně představí Rembrandtovu uměleckou kariéru od jejích počátků přes nejúspěšnější roky až po pozdní tvorbu. S pomocí Rembrandtových děl a prací jeho současníků i následovníků, mezi které patří Lievens, Flinck, Paudiss či Drost, se pokusí Národní galerie přiblížit Rembrandtovo tvůrčí soupeření se současníky a vliv, který zanechal až do současnosti. Jak dokládají vystavená díla předních současných umělců. Jejich autorská intepretace pražského Učence ve studovně ukazuje, že Rembrandtovo dílo je i více než tři sta padesát let po umělcově smrti stále zdrojem inspirace.

Výstava zahrnuje 115 exponátů, z toho 50 maleb a 58 grafických listů a 7 kreseb z toho Rembrandtovo dílo je zastoupeno 10 malbami a více než 50 pracemi na papíře. Řada děl byla zapůjčena z významných světových i tuzemských muzeí a galerií, jako je například Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina, dále z českých sbírek Moravská galerie v Brně, Arcibiskupství olomoucké, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, ale i od soukromých zapůjčitelů.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 25. 9. a potrvá do 21. 3. 2021. Doplní ji reprezentativní katalog v české i anglické jazykové mutaci a také publikace z nové ediční řady NGP Obrazy do kapsy věnovaná tvorbě Rembrandta, určená dětem i dospělým. Připravena je bohatá nabídka veřejných a vzdělávacích programů. Otevírací doba je rozšířena od pondělí do neděle od 10.00 do 18.00, každou středu je pak výstava otevřena do 20.00.

(SK s použitím tiskového zpravodajství NGP)


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru