zaujalo nás detailpraha: zemřel historik umění františek dvořák, velký popularizátor českého umění a můj kolega na uměleckých zájezdech

Praha: Zemřel historik umění František Dvořák, velký popularizátor českého umění a můj kolega na uměleckých zájezdech

V pondělí 9. 11. 2015 ve věku pětadevadesáti let zemřel historik umění Prof. Dr. František Dvořák, velký popularizátor českého umění a můj kolega na uměleckých zájezdech, na kterých nás často doprovázel také jeho spolužák profesor Jaromír Neumann.

František nebyl typem univerzitního badatele uzavřeného v pracovně. Nejraději byl obklopen lidmi, kterým vyprávěl o umění, což pojímal jako příběhy o tvorbě i příběhy o životě.

Jako profesor vyučoval po léta studenty filozofické a filmové fakulty v Praze. K jeho nadšeným posluchačům patřil i Miloš Forman, který pak Dvořáka zaměstnal při hledání pražských interiérů i exteriérů k filmu Amadeus.

Dvořák je i autorem dvou knih, které jsou jeho osobním vyznáním: Můj život s uměním a O umělcích, jak je neznáme. Budou se k nim vracet všichni ti, kteří se chtějí o malířské a sochařské tvorbě dozvědět něco více, než bývá akademických dějinách umění.

Budu na něj vždy vzpomínat, když se vyprávím do Benátek, Paříže nebo Vídně, kde jsme spolu vypili nejednu skleničku dobrého vína. A rád bych mu ještě jednou poděkoval, že moji knihu o katedrále v Chartres, kterou jsem vydal letos v srpnu, opatřil krásným a emotivním úvodem.

O dobré umění se zajímal do poslední chvíle, což dokládá i moje fotografie z vernisáže díla Albína Brunovského v pražském Hollaru, na kterou přišel 17. 9. 2014. Čest jeho památce!

 

Peter Kováč

 

Předmluva Františka Dvořáka ke knize Katedrála v Chartres:

http://stavitele-katedral.cz/ukazka-z-knihy/predmluva-prof-frantiska-dvoraka-42/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru