knižní novinky detailregensburg (řezno): die farbige kathedrale. 700 jahre farbgestaltung im regensburger dom (schnell & steiner verlag)

Regensburg (Řezno): Die farbige Kathedrale. 700 Jahre Farbgestaltung im Regensburger Dom (Schnell & Steiner Verlag)

Anotace:

Řezenské nakladatelství Schnell & Steiner vydalo publikaci „Die farbige Kathedrale“ s podtitulem „700 Jahre Farbgestaltung im Regensburger Dom“.

Když se řekne gotická katedrála ve Francii, Německu nebo Anglii, většině se vybaví jejich monochronní kamenný interiér. Ve skutečnosti ale byly všechny středověké katedrály vymalovány zářivými barvami, zdobila je barevná okna a nádherné polychromované sochy. Až v 19. století došlo k odstranění většiny barev, protože byl žádán ideál čistě „kamenného chrámu“.

Katedrála sv. Petra v Řezně patří k několika málo katedrálám, které zůstaly toho uchráněny, a proto dnes jeho stěny a sochařská výzdoba vypovídají o své „původní“ středověké barevnosti. Do barevné podoby dómu se ale zapsaly i renesance a baroko, které přinesly nové barevné koncepty, a ty propůjčily katedrále zcela novou „tvář“.

Během restaurování v letech 1985-1989 byl celý interiér, všechny sochy a oltáře podrobeny průzkumu i z hlediska barevnosti. Byla učiněna řada velice zajímavých objevů, které se nakonec staly podnětem k zahájení projektu, který by zprostředkoval dřívější barevné podoby katedrály. Výsledky několikaleté práce pak překvapily i samotné odborníky.

Bohatě ilustrovaná publikace přináší na padesát počítačových rekonstrukcí barevné podoby katedrály sv. Petra. Všichni zájemci se tak mohou obeznámit nejen s původní barevností gotických katedrál, ale i s proměnami estetického ideálu. (SK)

 

Achim Hubel - Friedrich Fuchs (Hrsg.), Die farbige Kathedrale. 700 Jahre Farbgestaltung im Regensburger, Regensburger Domstiftung, Bd. 6 /RDS-6, Schnell & Steiner, Regensburg 2019, 512 stran, doporučená cena 49,95 euro

 

Internet:

https://www.schnell-und-steiner.de/artikel_8731.ahtml?NKLN=28_RSA


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru