zaujalo nás detailrok 2018 pohledem autorů internetového portálu stavitelé katedrál

Rok 2018 pohledem autorů internetového portálu Stavitelé katedrál

Na fotografii záběr z návštěvy Klubu přátel Stavitelů katedrál v Muzea Louvre v Abu Dhabí – Dr. Peter Kováč při výkladu islámského středověkého sochařství

 

Peter Kováč, historik umění:

Z domácí knižní produkce za rok 2018 bych ocenil knihu Kateřiny Kubínové Pražský evangeliář Cim 2. Rukopis mezi zeměmi a staletími středověké Evropy (Ústav dějin umění Akademie věd) – zaujala mě nejen pečlivým textem, ale také skvělou úpravou a nádhernými reprodukcemi. Z překladové literatury doporučuji soubor článků francouzského historika Michela Pastoureaua Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu (Argo) – je tam řada postřehů pro každého zájemce o myšlenkový svět středověku: třeba pasáže o vnímání barev nebo úvahy o erbech. Doufejme, že se od Arga brzy dočkáme překladů dalších publikací Michela Pastoureaua.

Ze zahraničních titulů bych ocenil obsáhlý sborník Tomb and Templ – Re-imagining the Sacred Buildings of Jerusalem (editoři Robin Griffith-Jones a Eric Fernie, Boydell Studies in Medieval Art and Architecture, Boydell & Brewer Ltd 2018), který pojednává ve 22 příspěvcích o tradici Božího hrobu v dějinách středověkého umění a architektury. Vynikající je také pro historiky umění kniha Meditations on the Life of Christ: The Short Italian Text – kritické vydání prapůvodního italského textu, který výrazně ovlivnil středověkou zbožnost i ikonografii. S anglickým překladem i originálním textem vše připravila významná odbornice Sarah McNamer (vydalo nakladatelství The University of Notre Dame Press).

Z historických prací oceňuji obsáhlou antologii překladových textů německých medievistů, kterou připravili Jerzy Strzelczyk a Adam Krawiec a pod názvem Powojenna mediewistyka niemiecka vyšla v Polsku na samém sklonku roku 2017 (Wydawnictwo: Nauka i Innowacje). Z výstav bych se rád zmínil o bilanci Majster Pavol z Levoče v Bratislavě (SNM – Historické múzeum) i s katalogem, který připravila Mária Novotná a Alena Piatrová a skvěle připravenou a záslužnou retrospektivu nizozemského malíře Pietra Bruegela ve vídeňském Kunsthistorisches Museum. Fascinující překvapením pro mne bylo letos Muzeum Louvre v Abu Dhabí, které v listopadu 2018 slavilo první výročí po jeho otevření To je opravdový zázrak – francouzský smysl pro eleganci a vkus spojený s téměř neomezenými arabskými penězi. Muzeum má už svoji vlastní a velice hodnotnou uměleckou kolekci, která realizuje představy imaginárního muzea o kterém snil André Georges Malraux

 

Marek Zágora, historik:

Uvedu hned několik knih, které mne zaujaly. Z původních prací musím na prvním místě zmínit úžasnou monografii Kateřiny Kubínové Pražský evangeliář Cim 2. Rukopis mezi zeměmi a staletími středověké Evropy (Ústav dějin umění Akademie věd), která je ukázkovou prací o středověkém manuskriptu. Podnětným čtením je i dlouho očekávaná monografie Václava Žůrka Karel IV. Portrét středověkého vládce (NLN), v níž nabídl nový, méně idealizovaný pohled na nejslavnějšího Lucemburka na našem trůnu. Již nyní se těším, až se začtu do nového životopisu Karlova otce, Jana Lucemburského - Jan Lucemburský. Otec slavného syna (Vyšehrad) - který napsala profesorka Lenka Bobková.

Svému kolegovi a příteli Petru Kováčovi pak gratuluji k vydání knihy Katedrála v Remeši (Chrám pro korunovace francouzských králů) - jde o závěrečný 5. svazek jeho velkolepé edice Stavitelé katedrál.

Z překladů do češtiny uvedu nejprve knihu Wojciecha Iwańczaka Jan Lucemburský. Dějiny bouřlivého života a hrdinné smrti českého krále a lucemburského hraběte v jednadvaceti obrazech (Argo). Podnětným a zároveň objevným čtením je práce Colette Beauneové Jana z Arku, která vyšla jako další titul řady Medievistika nakladatelství Karolinum. Záslužným počinem je rovněž vydání překladu studií francouzského historika Michela Pastoureaua Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu (Argo). Z překladů středověkých děl musím zmínit Knihu o městě dam Kristiny Pisánské (Argo), 26. svazek řady Paměť středověku.

Ze zahraničních titulů mě nejvíce oslovila kolektivní monografie Stredoveké hrady na Slovensku. Život, kultúra, spoločnosť (VEDA). Nesmím ještě zapomenout na nádhernou publikaci Der Teppich von Bayeux. Ein mittelalterliches Meisterwerk (Theiss Verlag) Pierra Boueta a Françoisa Neveuxa.

Z letošních výstav zmíním dvě domácí: retrospektivní výstavu František Kupka 1871-1957 ve Valdštejnské jízdárně v Praze a Černá země? Mýtus a realita v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Tato objevná výstava představila široké veřejnosti výtvarnou a uměleckou scénu Ostravy a širšího regionu v letech 1918-1938.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru