zaujalo nás detailusa: zemřel standa chládek, český thor heyerdahl a znalec dávných indiánských kultur

USA: Zemřel Standa Chládek, český Thor Heyerdahl a znalec dávných indiánských kultur

Ing. Stanislav Chládek, vystudovaný chemik, se proslavil jako sportovec. V kanoistice na divoké vodě se stal mistrem světa a několikanásobným mistrem republiky v deblu se svojí manželkou Emou. Ve 32 letech odešel do USA a intenzivně se začal zajímat o dávné indiánské obřady a šamanské praktiky.

Česky vydal v roce 2014 obsáhlou knihu Rituální jeskyně starých Mayů: cesta za tajemstvím mayských podsvětních mýtů, kde shrnul řadu svých vlastních výzkumů z mexického podzemí.

V roce 2016 vydalo nakladatelství Pavel Mervart Chládkovu mimořádně zajímavou knihu Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku. Dávní obyvatelé Aleutských ostrovů Chládka vždy fascinovali, protože jejich hlavním dopravním prostředkem byl kajak, který se pro něj stal po příchodu do USA celoživotní drogou.

U dávných Seveřanů obdivoval, že na kajaku se dokázali utkat i s obrovskými velrybami, které velmi často lovili. Detailně Chládek popsal způsoby jejich lovu i šamanské obřady, které tomu předcházely. Na základě jedné staré rytiny na mrožím klu lze předpokládat, že lov na velryby na kajacích se praktikoval už před třemi tisíci lety!

Chládek si samozřejmě sám vyzkoušel, co lze zvládnout na kajaku v bouřlivých vodách severního Pacifiku. V tomto ohledu mají jeho experimenty srovnání pouze se slavnými cestami norského mořeplavce a dobrodruha Thora Heyerdahla!

Standa Chládek byl příznivcem Klubu přátel Stavitelů katedrál. My jsme se s ním a jeho ženou setkali loni v Mexiku na zájezdu za umění starých Mayů a strávili s ním několik večerů. Ing. Stanislav Chládek zemřel 25. listopadu 2020. Odešel úžasný člověk!

Peter Kováč


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru