Ostrava: Přednáška Marka Zágory Místa posledního odpočinku českých knížat a králů v úterý 8. září 2020 v 16:30 v Domě umění v Ostravě

 

Přednáška historika Marka Zágory „Místa posledního odpočinku českých knížat a králů“ se uskuteční v úterý 8. září 2020 v 16:30 v Domě umění v Ostravě. Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku XII.

 

Všichni panovníci byli smrtelní lidé, po jejichž skonu spočinula jejich těla v chrámových kryptách a kaplích. Někteří se snažili založit dynastická pohřebiště, kde by byly uloženy nejen jejich ostatky, ale i těla jejich nástupců, a kam by byly případně přeneseny i ostatky jejich předchůdců. Většinou ale nebyli úspěšní, a proto najdeme česká knížata a české krále pohřbené na mnoha různých místech u nás i v zahraničí. U některých vladařů ani nevíme, kde byli pohřbeni, u jiných to víme, ale jejich hroby nebyly dosud objeveny, hroby dalších pak byly v minulých staletích zcela zničeny. Nejvíce českých panovníků je pohřbeno na Pražském hradě. Nejznámějším tamním pohřebištěm je Svatovítská katedrála, kam byly přeneseny nejen ostatky Přemyslovců z románské baziliky sv. Víta, ale později v ní našli své místo posledního odpočinku i někteří vladaři z rodu Lucemburků nebo první Habsburkové. Přednáška představí více i méně známá místa posledního odpočinku českých knížat a králů.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru