Zemřela Meda Mládková, sběratelka výtvarného umění a mecenáška

 

 

Zemřela historička umění, sběratelka a mecenáška Meda Mládková. Ve věku 102 let podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem. V tiskové zprávě to v úterý 3. května 2022 oznámila Nadace Jana a Medy Mládkových a Museum Kampa, které Mládková založila.

O Medě Mládkové jsem se dozvěděl v polovině osmdesátých let. Legenda hovořila o americké sběratelce českého původu, která ve velkém nakupuje současné české výtvarné umění a vlastní unikátní kolekci obrazů a kvašů Františka Kupky. Znal jsem také její monografii malířky Toyen, kterou vydala v Paříži v roce 1953.

V únoru 1988 jsem byl asi jediný český umělecký kritik, který ve vídeňském Muzeu moderního umění viděl výstavu Expressiv, která mezinárodní veřejnosti představila její sbírku současného umění střední Evropy. Kromě Poláků, Maďarů a Jugoslávců tam byli zastoupeni i Malich, Načeradský, Šimotová, Nepraš, Novák, Veselý, Slavík a Jetelová – čeští výtvarníci, ke kterým měla tehdy nejblíže. Výstava se pak stala jádrem její sbírky v pražských Sovových mlýnech.

Když jsme se po listopadu 1989 osobně setkali, vyprávěla mi, za jak dramatických okolností kupovala díla Stanislava Kolíbala i jak v Paříži podporovala Jiřího Kolářem. Ale hovor se vždy stočil na jejího milovaného Kupku. V 50. letech si v jeho ateliéru koupila první obraz. Celý večer se na něj doma dívala a ze symfonie barev měla pocit, že slyší Dvořákovu hudbu. Stala se pak největší soukromou sběratelkou Kupkova díla a jeho největší propagátorkou. I díky jejímu úsilí najdeme dnes Kupku od Centre Pompidou v Paříži až po Muzeum Louvre v Abú Dhabí.

Mnohokrát jsme se společně setkali. Dodnes si pamatuji její okouzlující úsměv a pevný stisk ruky. Podařilo se jí uskutečnit největší životní sny: prosadit na mezinárodní scéně Františka Kupku a vybudovat v Praze v bývalých Sovových mlýnech Museum Kampa jako živé centrum umění.

Naposledy jsme se setkali v roce 2016, kdy jsem ji do Musea Kampa přinesl svoji knihu o katedrále v Chartres. Nejskvělejší obraz její sbírky – malbu Katedrála – totiž Kupka namaloval okouzlen tímto francouzským gotických chrámem a jeho sklomalbami. Ptal jsem se jí tehdy, jaký má ohledně jídla recept na dlouhověkost. Řekla mi, že místo vody pije víno Chardonnay a místo masa jí čokoládu. Když jsem jí řekl, že právě to mi lékař zakazuje, jen mávla rukou a upřímně se rozesmála.

Životní krédo Medy Mládková i jejího manžela Jana, mimochodem jednoho z hlavních představitelů Mezinárodního měnového fondu, bylo: „Přežije-li kultura, přežije i národ.“ Možná je tato myšlenka pro evropské 21. století aktuálnější, než byla před padesáti lety.

 

Peter Kováč

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru