ohlasy v médiích detailmarkéta horešovská

Markéta Horešovská

Zpravodajství ČTK - Kniha o katedrále v Chartres zahajuje novou edici

Publikace o katedrále v Chartres, nejslavnějším gotickém chrámu, zahajuje novou edici Stavitelé katedrál věnovanou evropskému umění 13. století. První titul se nyní objevil na knihkupeckých pultech, další čtyři vyjdou postupně do roku 2009. Všechny budou zkoumat umění a architekturu daného období z pohledu dobové symboliky, liturgie, funkce, obřadů, ikonografie, královské a císařské reprezentace, mentality středověkých diváků a stavební praxe katedrálních hutí.

Edici Stavitelé katedrál připravilo nakladatelství Eminent, první titul Katedrála v Chartres připravil historik umění a publicista Peter Kováč. Kniha s 360 stranami a 120 barevnými fotografiemi a dalšími přílohami má "zaváděcí" cenu 299 korun.

Kniha je podle nakladatele unikátním pohledem českého uměleckého historika na nejvýznamnější památku doby vrcholné gotiky ve Francii a nejslavnější gotickou katedrálu. Není pouze textem o umění a architektuře, ale především o historii, kultuře, zvycích, ikonografii a mentalitě lidí 13. století ve vztahu ke gotickému umění a architektuře.

Autor shromáždil mnohá nepublikovaná fakta z oblasti, kde se prolínají dějiny umění a kultury ve vztahu k objektům, které byly chápány reálně i symbolicky. Text kombinuje tradiční uměleckohistorický pohled s populární formou literatury faktu. Eseje doplňuje unikátní cyklus autorových fotografií. Kováč údajně v květnu roku 2000 jako jediný z českých historiků umění dostal zvláštní povolení francouzské památkové správy k důkladné prohlídce nepřístupných míst v katedrále a k fotografování stavby ze střechy a ochozů.

Do české knihy svými studiemi přispěli i světoví znalci dané problematiky: australský architekt a historik středověké architektury John James a významný evropský medievalista André Chédeville. V knize je i výběrová a komentovaná bibliografie ke katedrále v Chartres, která zahrnuje 130 článků a knih hodnocených komentářem z hlediska nového bádání. Součástí knihy je také antologie Teologové - o architektuře, sochařství a malířství a o symbolice církevního umění. Všechny tyto překlady mají českou premiéru.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru