archiv detailpraha: slavný italský seriál život leonarda da vinci na čt art od čtvrtka 2. února 2017 (doporučujeme!)

Praha: Slavný italský seriál Život Leonarda da Vinci na ČT ART od čtvrtka 2. února 2017 (DOPORUČUJEME!)

Česká televize ART uvádí od čtvrtka 2. února 2017 večer slavný italský seriál věnovaný životu a dílu Leonarda da Vinci. Pětidílný cyklus, poprvé uvedený v Itálii na podzim 1971, natočil režisér Renato Castellani a ve své době šlo o zcela objevný počin.

Krok za krokem byl autorským týmem rekonstruován život renesančního génia jako hrané drama, ale do dějových epizod vždy vstupuje moderní vypravěč, aby diváky seznámil s názory historiků umění a rozlišil, co je smyšlenka a co historická skutečnost.

Film je výpravnou podívanou, která se natáčela v místech, kde Leonardo kdysi žil, historicky přesně jsou udělány kulisy, dobové zvyky i kostýmy, takže znovu se před diváky otevírá celá nádhera renesanční Florencie a Milána.

Ve výběru herců a hereček měl režisér šťastnou ruku. Stárnoucí Leonardo (Philippe Leroy) vypadá přesně tak, jak ho známe ze slavné turínské kresby z roku 1512. V případě Cecilie Gallerani (Sara Franchetti) má divák intenzivní pocit, jako by dívka vystoupila z obrazu Dámy s hranostajem a znovu odehrála před diváky svůj životní příběh.

Seriál byl nominován na několik cen Emmy a oceněn Zlatým glóbem. Život Leonarda da Vinci uvidíme po pět čtvrtečních večerů s původním dabingem Československé televize.

 

Peter Kováč

 

Internet:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/870713-zivot-leonarda-da-vinci/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru