archiv detailvídeň: vídeňské výstavní nadílce může konkurovat jen paříž

Vídeň: Vídeňské výstavní nadílce může konkurovat jen Paříž

Pro zájemce o výtvarné umění jsou vídeňské výstavy už pověstné a je potěšitelné, že ve výstavních sálech rakouské metropole je o víkendech občas častěji slyšet čeština než němčina. Nabídka na konci roku ale nikdy nebyla tak bohatá a atraktivní jako letos. Jeden den ve Vídni takřka nestačí...

Uměleckohistorické muzeu nabízí do 15. února malířské dílo Diega Velázqueze, slavného barokního umělce, který tvořil na dvoře španělských Habsburků. Diváci spatří 46 obrazů, z nichž polovina patří k tomu nejlepšímu, co vzniklo v Evropě v 17. století. Do Vídně dorazily obrazy z Londýna, Madridu, Sevilly, Budapešti, Berlína, Drážďan, New Yorku a Bostonu. Poslední tak reprezentativní bilance Velázqueze byla v Madridu v roce 1990!

Výstavní síň banky Austria Kunstforum hostí do 21. ledna přehlídku věnovanou obrazům, plakátům a grafikám Henriho de Toulouse-Lautreca, které na konci 19. století vytvořil na pařížském Montmartru. Umělec byl zakrslý vzrůstem, působil spíše jako karikatura člověka, nicméně se stal nejslavnějším malířem bouřlivého pařížského nočního života. Většina děl byla zapůjčena do Vídně z Muzea Toulouse-Lautreca v jihofrancouzském městě Albi.

V Belvederu do 8. února trvá výstavu Ve světle Moneta, která je unikátní především díky konfrontací obrazů secesního malíře Gustava Klimta a impresionisty Claude Moneta. Vystaveno je dobrých třicet Monetových obrazů především z muzeí ve Francii a v USA. Slavná Albertina do 11. ledna vystavuje naprosto skvělou kolekci děl španělského surrealisty Joana Miróa. Mezi 100 obrazy z celého světa dominuje jako skvost malba zapůjčená do Vídně z pražské Národní galerie.

Pokud by ani tyto čtyři výstavy nenasytným labužníkům nestačili, pak Albertina ještě nabízí do 6. ledna retrospektivu Arnulfa Rainera, osobnosti moderního expresionismu a Leopoldovo muzeu do 26. ledna bilanci díla sochaře a malíře Alberta Giacomettiho, jehož Kráčející muž se před čtyřmi roky stal na aukci v Londýně nejdražší sochou světa.

Podobnou výstavní nadílku může v současnosti konkurovat Vídni jen Paříž, kde jsou v současnosti retrospektivy Marcela Duchampa, Franka Gehryho, Jeffa Koonse, Soni Delaunay, Niki de Saint Phalle a Kacušika Hokusaie a výstava o pařížské gotice za Ludvíka Svatého.

 

Peter Kováč


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru