ohlasy v médiích detailzkratka: ob

zkratka: ob

Kniha o katedrále v Chartres je i pro laiky

iDNES.cz - 19. února 2007  16:58

 Pětidílný knižní projekt Stavitelé katedrál zahájilo nakladatelství Eminent. První položkou řady je kniha Petera Kováče Katedrála v Chartres.

Autor nejen této knihy, ale celé ediční řady Peter Kováč je historik umění se specializací na středověkou a renesanční kulturu. Objekt svého zájmu pro tuto knihu nejen opakovaně v posledních patnácti letech osobně navštívil, ale dostal dokonce jako jediný Čech povolení k prohlídce a fotografování veřejnosti nepřístupných míst katedrály.

Ke kladům knihy patří nejen čtivost Kováčova textu, který je přístupný přes svou zřejmou zasvěcenost i laikovi, ale také celkové členění knihy a velké množství obrazového materiálu. Ten kromě desítek černobílých nákresů a černobílých snímků v textu tvoří pět obsáhlých vložených fotografických příloh v barvě.

Ty jsou rozděleny tématicky: jedna zobrazuje architektonické prvky katedrály včetně fotografií z její střechy, další se věnuje výhradně nádherným vitrážím. Tři zbývající přílohy přibližují štukatérskou a sochařskou výzdobu královského, severního a jižního portálu katedrály.

Zhruba polovinu textového obsahu knihy tvoří Kováčovo pojednání o katedrále v Chartres - její stavbě a další historii, ale i mnoha okolnostem souvisejícím. Text je tak jakýmsi průvodcem po duchovním světě Francie 13. století.

Další část knihy je dokumentární. Najdeme v ní například inventář relikvií a klenotů katedrály k roku 1322. Mozaiku velmi zajímavě doplňují i studie tří zahraničních znalců Chartres Henryho Adamse (Panna Marie Chartreská), Andrého Chédevillea (Prestiž Chartres) a Johna Jamese (Fakta a předsudky o vzniku vrcholné gotiky).

Peter Kováč jako editor nakonec zařadil i krátkou antologii textů o středověkém umění a jeho symbolice z per "přímých účastníků" - středověkých autorů (Pierre de Roissy, Guillaume Durant a další).

Další díly řady Stavitelé katedrál se budou věnovat dalším skvostům vrcholné evropské gotiky, například katedrále v Remeši, Sainte-Chapelle nebo chrámům v Toskánsku a Německu.

Peter Kováč - Katedrála v Chartres

vydal Eminent, 360 stran


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru