dějiny umění detailaustrálie: john james, znalec francouzské gotiky 12. a 13. století, dal volně na internet všechny svoje studie

Austrálie: John James, znalec francouzské gotiky 12. a 13. století, dal volně na internet všechny svoje studie

John James je australský architekt a historik středověké architektury. V roce 1969 poprvé navštívil katedrálu v Chartres, která se mu stala životním osudem. Během následujících osmi let udělal nejdůkladnější stavebně-historický průzkum tohoto chrámu a výsledky publikoval v několika knihách – souborně především v práci The Contractors of Chartres (1979–1981) a The Master Masons of Chartres (1990).

V roce 1980 začal se systematickým průzkumem všech gotických sakrálních staveb z období let 1140–1240 ve Francii. Důkladně prošel a nafotografoval na tři a půl tisíce staveb a z výzkumu vznikla jedinečná dokumentace, kterou autor od roku 2002 sám publikuje jako unikátní corpus pod názvem The Ark of God.

Plánovaný rozsah projektu je 9 knih, zatím vyšlo prvních pět svazků, které jsou věnovány především hlavicím a jejich dekoraci. Tento sochařsko - architektonický detail je podle Johna Jamese velmi důležitý, protože umožňuje lepší dataci stavby i přesnější rozpoznání autorských týmů, které obvykle opakovaly stejné či podobné vzory.

Jde o nejobsažnější katalog rané a vrcholné fáze gotické architektury v tzv. Pařížské oblasti (Paris Basin) zhruba od poloviny 12. do poloviny 13. století, ale s přesahem hluboko do doby románské.

Hlavní součástí je obsáhlá fotografická dokumentace s krátkým rozborem v angličtině a kompletní soubor pramenů k stavebním dějinám v originálním znění s anglickým překladem (překlad více než 300 dokumentů je dílem amerického medievisty Chrise Heniga.

V současné době projekt The Ark of God pokračuje sérií důležitých studií soustředěných především na architektonickou dekoraci francouzské katedrální gotiky 12. a 13. století. Všechny tyto studie dal nyní John James volně k dispozici badatelům a zájemcům na svých stránkách pod názvem Articles on the Early Gothic Period:

https://www.creationofgothic.org/COGA/articles.php

Tři studie byly publikovány česky: Středověká malta a Sainte-Chapelle (Peter Kováč, Kristova trnová koruna, Stavitele katedrál 2, Praha 2009, s. 277- 285), Fakta a předsudky o vzniku vrcholné gotiky (Peter Kováč, Katedrála v Chartres, Stavitele katedrál 1, Praha 2015, s. 455-467), Nástroje remešského stavitele Libergiera (Peter Kováč, Katedrála v Remeši, Stavitele katedrál 5, Praha 2018, s. 633-643). V roce 2007 vydalo anglickéí nakladatelství Pindar Press výběr ze studií Johna James pod názvem In Search of the Unknown in Medieval Architecture.

 

Peter Kováč

 

John James při improvizované přednášce na svém semináři ve Francii, fotografie Petra Kováče


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru