archiv detailbamberk: oslavy tisícího výročí vysvěcení bamberského dómu (výstava dem himmel entgegen - 1000 jahre kaiserdom bamberg 1012 - 2012)

Bamberk: Oslavy tisícího výročí vysvěcení bamberského dómu (výstava Dem Himmel entgegen - 1000 Jahre Kaiserdom Bamberg 1012 - 2012)

V letošním roce oslaví německé město Bamberk tisíc let od slavnostního vysvěcení proslulého bamberského dómu. Šestého května 1012 se sjeli do města nejvýznamnější představitele říše a četní arcibiskupové a biskupové, které pozval římsko-německý král Jindřich II. Chrám, který byl toho dne slavnostně vysvěcen, platí dodnes za jedinečné umělecké dílo.

Významné výročí si město připomene hned několika akcemi, z nichž nejzajímavější budou dvě výstavy. První pod názvem „Dem Himmel entgegen - 1000 Jahre Kaiserdom Bamberg 1012-2012" připravuje místní diecézní muzeum. Výstavní projekt si klade za cíl představit samotnou stavbu a lidi, kteří se největší měrou zasloužili o její vznik. Návštěvník se bude moci seznámit např. s prací středověké stavební huti nebo s jedinečnou sochařskou výzdobou chrámu.

Vystaveny budou nejen předměty, jež jsou uchovávány v diecézním muzeu, ale i ty, které se dnes nacházejí mimo město, ale původně byly součástí chrámového pokladu, resp. Chrámového interiéru. Vystavena bude mimo jiné také replika slavné „Jindřichovy koruny".

Návštěvníci budou zároveň mít jedinečnou možnost navštívit i místa, která bývají veřejnosti většinou zcela nepřístupná (západní krypta, stará pokladnice a kaple).

K výstavě, jež potrvá do 31. října 2012, bude vydán bohatě ilustrovaný katalog (Michael Imhof Verlag, asi 200 stran a 180 reprodukcí).

Druhá zajímavá výstava bude k vidění v bamberské Státní knihovně. Expozice nazvaná „Schatz für die Ewigkeit. Buchstiftungen Kaiser Heinrichs II. für seinen Dom" představí překrásné, často bohatě iluminované rukopisy z původního bamberského chrámového pokladu, jež se dnes nacházejí ve fondech Státní knihovny v Bamberku a Bavorské státní knihovny v Mnichově.

 

Marek Zágora

 

Další informace k výstavám:

http://www.domjubilaeum-bamberg.de/aktuelles/veranstaltungen.html?f_action=show&f_event_id=71878

http://www.staatsbibliothek-bamberg.de/index.php?id=159&tx_ttnews%5Btt_news%5D=56&cHash=0631aa7211aa5d42d290e217f764ded3

Katalog:

http://www.imhof-verlag.de/vorankuendigungen-2007/dem-himmel-entgegen-1000-jahre-kaiserdom.htm


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru