faksimile detailbarcelona: vychází faksimile proslulé knihy o lovu gastona féba (moleiro)

Barcelona: Vychází faksimile proslulé Knihy o lovu Gastona Féba (Moleiro)

Barcelonské vydavatelství M. Moleiro se již léta specializuje se na vydávání faksimilií středověkých rukopisů a starých map. Na rok 2016 připravilo opravdovou lahůdku: nové vydání originálu věrného faksimile nejznámějšího exempláře proslulé „Knihy o lovu“ (Le Livre de chasse), jejímž autorem byl Gaston Fébus, hrabě z Foix (1331-1391).

Vášnivý lovec Gaston Fébus nadiktoval své nejznámější dílo mezi léty 1387 až 1389 a během pár let vzniklo hned několik jeho opisů, z nichž většina byla bohatě „ilustrována". Do současnosti se dochovalo celkem 44 opisů různého rozsahu a kvality. Že se jedná o velice významný spis, svědčí i fakt, že až do 18. století to byla jedna ze základních loveckých „příruček".

Nejznámější, nejcennější a nejúplnější exemplář díla se dnes nachází v Paříži ve Francouzské národní knihovně (ms. fr. 616). Manuskript vznikl kolem roku 1407, resp. 1408, a řadí se svou výmalbou, na níž se podílelo hned několik předních malířů, k nejvelkolepějším pařížským rukopisům 15. století. Obsahuje celkem 138 pergamenových listů o velikosti 37 x 28 cm. Jedinečnou výzdobu pak tvoří osmdesát sedm velice názorných, do detailů propracovaných miniatur přes půl strany, které v mnohém připomínají nástěnné koberce, kterými si šlechtici zdobili svá sídla.

„Kniha o lovu“ Gastona Féba přináší celkem sedm kapitol a prolog s epilogem. Text je svým způsobem učebnicí, jak se naučit lovit, přičemž nezapomíná ani na zvířata, která pomáhají lovcům, hlavně pak na psy. Rozlišuje velké množství ras, dává návody, jak psy cvičit, jak o ně pečovat, dokonce nechal zapsat několik rad, jak je případně léčit. Všímá si též zvířat lovených, která jsou mimo jiné představena i na mnoha iluminacích.

Nádherný manuskript, který je dokonce považován za jakousi „loveckou bibli“, změnil od počátku 15. století mnohokrát svého majitele, mezi nimiž najdeme např. i českého a uherského krále Ferdinanda I. Habsburského nebo francouzského krále Ludvíka XIV.

Kdo by se chtěl pokochat nádhernými iluminacemi, ale nemá tisíce eur na faksimile, má jedinečnou možnost pořídit si zmenšené faksimile rukopisu, které pod názvem „Das Jagdbuch des Mittelalters“ vydala v roce 1994 štýrskohradecká ADEVA v rámci své unikátní řady „Glanzlichter der Buchkunst“ (obrazová část 276 stran, komentář 64 stran, doporučená cena 98 euro).

 

Marek Zágora

 

Internet:

http://www.moleiro.com/en/miscellanea/le-livre-de-chasse-by-gaston-phebus.html

 

Foto z Le livre de chasse de Gaston Phébus, Paris 2002.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru