archiv detailberlín: slavný portét ženy z národní galerie v londýně nenamaloval robert campin, ale mladý roger van der weyden

Berlín: Slavný portét ženy z Národní galerie v Londýně nenamaloval Robert Campin, ale mladý Roger van der Weyden

Poprvé v historii se konala společná výstava Roberta Campina (Mistra z Flémalle) a Rogera van der Weydena, kteří patřili k největším osobnostem evropského umění 15. století a společně s Janem van Eyckem se stali zakladateli nizozemské pozdní gotiky a severské renesance. Divákům bylo až do 21. června 2009 v berlínských muzeích nabídnuto na 50 nejcennějších deskových obrazů z nejslavnějších muzeí celého světa. Trvalou hodnotou výstavy zůstává obrovský katalog, který společně připravili dva významní znalci Stephan Kemperdick a Jochen Sander (Hatje Cantz Verlag, 2008, 404 stran, na výstavě cena 35 eur).

Velkou pozornost oba badatelé v katalogu věnovali určení autorství řady důležitých obrazů. Rogerovi připisují některé portréty, které umělečtí historikové doposud považovali za významná díla Roberta Campina. Jde zejména o dva nádherné portrét muže a ženy z Národní galerie v Londýně a také dvě varianty portrétu muže (Roberta de Masmines) z Madridu a z Berlína. Argumentem k této nové atribuci je vzájemné srovnání portrétovaných osob s tvářemi ze slavného Smínání z kříže z madridského Prada, které Stephan Kemperdick a Jochen Sander považují za nezpochybnitelné dílo Rogera van der Weydena.

PhDr. Peter Kováč

Obr. Portrét ženy z Národní galerie z Londýna, tradičně připisovaný Robertu Campinovi (Mistru z Flémalle), je podle Stephana Kemperdicka a Jochena Sandera dílem mladého Rogera van der Weydena.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru