ohlasy v médiích detailblanka frajerová

Blanka Frajerová

O katedrále v Remeši

Lidové noviny, sobota 2. března 2019, Orientace / Kultura XI 29

Pátým a zatím posledním dílem edice Stavitelé katedrál nakladatelství Ars Auro Prior je obsáhlá publikace Katedrála v Remeši (chrám pro korunovace francouzských králů). Iniciátor rozsáhlého knižního projektu historik umění Peter Kováč opatřil svazek podrobným textem a celou řadou fotografií, o které se autorsky dělí s Lenkou Horákovou.

Kováčův vstup doplňují studie nejvýznamnějších znalců remešské katedrály z celého světa. Poprvé je zde do češtiny přeložen francouzský korunovační řád z poloviny 13. století, pojednání středověkého teologa Jeana Goleina o symbolice a významu korunovace francouzských panovníků a další zajímavé dokumenty.

Remešská katedrála, největší architektonický skvost středověké Francie, patří k nejcennějším památkám tohoto období. Její architekti a sochaři významně ovlivnili gotické umění v Anglii, Itálii, ve Španělsku, Německu i v celé střední Evropě.

Více než 700 stran a 500 reprodukcí přibližuje remešskou katedrálu se všemi detaily, týkajícími se její stavby i událostí, které se v ní odehrály.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru