výstavy detailbonn: mezinárodní výstava europa in bewegung. lebenswelten im frühen mittelalter

Bonn: Mezinárodní výstava Europa in Bewegung. Lebenswelten im frühen Mittelalter

Anotace:

LVR-Landesmuseum v Bonnu hostí až do 25. srpna 2019 mezinárodní výstavu nazvanou „Europa in Bewegung. Lebenswelten im frühen Mittelalter“, jejímž cílem je ukázat v novém světle území bývalé římské říše mezi roky 300 až 1000.

V souvislostech se západem je sledované období spojováno s úpadkem kultury a vzdělanosti. Naproti tomu na východě středomořského světa žily antické tradice dál ve Východořímské říši a v Byzantské říši pak zažily svůj nový rozkvět. Raný středověk je dnes vnímán jinak než dříve, jako dynamické období plné zněn v politice i hospodářství, spojené s velkou mobilitou osob, věcí, tradic a nápadů. Celkově se jedná o období, kdy došlo ke střetům různorodých kultur a způsobů života, které se navzájem ovlivňovaly. Velké politické změny pak dokreslují rozmanitý obraz raného středověku.

Výstava je rozdělena do sedmi hlavních témat: Rozmanitost kultur, Římské dědictví v různých regionech, Tradování a předávání vědy, Otázky víry, Válka a diplomacie, Identita jednotlivých skupin a Kontakty mezi regiony. Představeno je více než tři sta exponátů, které nejsou jen němými svědky doby svého vzniku, ale důkazem čilých kontaktů.

Novinkou výstavy jsou tzv. holoboxy, které staví do popředí historii vybraného exponátu. Návštěvník se prostřednictvím hologramu seznamuje s daným předmětem nebo s historickou osobností, s nimiž je navíc ještě spojen sice fiktivní, ale historicky podložený příběh. Zároveň je s každým tématem spjata ještě nějaká historická postava, člověk, který jako vzdělanec, poutník, obchodník nebo vládce urážel dlouhé trasy, získával jedinečné zkušenosti a o ty se pak dělil se svými současníky.

K výstavě „Europa in Bewegung. Lebenswelten im frühen Mittelalter“ vyšel i stejnojmenný katalog (wbg Theiss, 208 stran, 213 barevných reprodukcí a map, doporučená cena 29,95 euro).

(SK)

 

Internet:

https://landesmuseum-bonn.lvr.de/de/ausstellungen/europa_in_bewegung/standardseite_11.html#

 

K doprovodné publikaci s katalogem:

https://www.wbg-wissenverbindet.de/14708/europa-in-bewegung?c=43030#


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru