knižní novinky detailbratislava: kódex mestských a banských práv mesta štiavnica (veda sav)

Bratislava: Kódex mestských a banských práv mesta Štiavnica (VEDA SAV)

Anotace:

VEDA, vydavatelství Slovenské akademie věd, vydalo monografii „Kódex mestských a banských práv mesta Štiavnica“ Milana Augustína.

Kódex mestských a banských práv mesta Štiavnica se dochoval v opisu z poloviny 16. století, ale pochází již z roku 1237. Na základě rozboru jeho preambule, kterou připojila a potvrdila kancelář uherského krále Bély IV., bylo na území dnešního města Banská Štiavnica mimo původního hornického (horního) města Bana zřízeno paralelní centrum horního podnikání nazvané Štiavnica.

Přestože v době vydání právního statutu na jeho území neprobíhala žádná hornická činnost, získali jeho obyvatelé statut „horních měšťanů – walburgerů“, kteří mohli na území města podnikat podle regálního práva na panské i církevní půdě, a to za podmínek stanovených tímto právem. Městský právní statut byl rozšířen o horní právo, které se používalo po několik dalších století a je nejstarším dochovaným a známým horním právním statutem v Evropě. (SK)

 

Milan Augustín, Kódex mestských a banských práv mesta Štiavnica, VEDA SAV, Bratislava 2022, 199 stran, doporučená cena 22 euro

Internet:

https://veda.sav.sk/kniha/augustin-milan-kodex-mestskeho-a-banskeho-prava-mesta-stiavnica

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru