knižní novinky detailbratislava: majster pavol a jeho oltár. hlavný oltár majstra pavla v levoči (ikar)

Bratislava: Majster Pavol a jeho oltár. Hlavný oltár Majstra Pavla v Levoči (Ikar)

Anotace:

Vydavatelství Ikar vydalo publikaci „Majster Pavol a jeho oltár“, jejíž autorkou je Mária Novotná, spoluautorka výstavy „Majster Pavol z Levoče. Ruky a zlato v službe ducha“ (Bratislava, 2017–2018). Jak naznačuje podtitul knihy – Hlavný oltár Majstra Pavla v Levoči – je věnována nejznámějšímu řezbářovu dílu, monumentálnímu oltáři sv. Jakuba (18,62 m vysoký), jenž je k vidění v bazilice sv. Jakuba v Levoči.

Mistr Pavel z Levoče (kolem 1460 – mezi 1537–1542) je jedním z mála středověkých umělců, který působil na území dnešního Slovenska a jehož známe jménem. Práce na oltáři mu objednavatelé svěřili někdy po roce 1500. Oltář si vyžádal několikaletou přípravu a práci nejen samotného Mistra Pavla, ale i celé jeho dílny. Oltář vznikal v několika etapách, dokončen byl zřejmě v roce 1517.

Publikace, která je svým způsobem průvodcem, seznamuje jak s okolnostmi vzniku slavného oltáře, tak i se samotným Mistrem Pavlem z Levoče a jeho dobou. Nejdůležitější pasáže knihy jsou zasvěceny podrobné interpretaci celého oltáře. Veledůležitou součástí průvodce je bohatý obrazový doprovod. (SK)

 

Mária Novotná, Majster Pavol a jeho oltár. Hlavný oltár Majstra Pavla v Levoči, Ikar, Bratislava 2021, 78 stran, doporučená cena 12,90 euro

 

Internet:

https://www.martinus.sk/?uItem=919733


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru