knižní novinky detailbrno: jupiter, kristus, chalífa: obrazy mocných a zrození středověku (books & pipes)

Brno: Jupiter, Kristus, Chalífa: obrazy mocných a zrození středověku (Books & Pipes)

Anotace:

Nakladatelství Books & Pipes vydalo monografii „Jupiter, Kristus, Chalífa“ s podtitulem „Obrazy mocných a zrození středověku“. Autory práce jsou historik umění Ivan Foletti a klasická archeoložka Katharina Meinecke.

Tváře pohanského boha Jupitera Serapea, Ježíše Krista a muslimského chalífy jsou si překvapivě blízké. Autoři se pozastavují nad tímto zdánlivým paradoxem a ptají se: Proč vypadají „úhlavní nepřátelé“ téměř stejně? Odpovědi hledají nejprve v konkrétních historických okolnostech – v dramatickém pádu Serapea v Alexandrii, v prosazení křesťanství jako státního náboženství či v dobytí Sýrie Umajjovci. Způsob, kterým vítězové doslova „kradou“ tváře poraženým, ale sahá ještě hlouběji do historie, do doby kmenů a šamanů, kdy byl rituál s maskou nepřítele přípravou na boj či oslavou vítězství. Moudrý vládce ale nemůže být ten, který poražené příliš ponižuje. Co kdyby přejímání tváře vyjadřovalo také snahu ukázat inkluzi a kontinuitu? Pohled do daleké minulosti ukazuje, jak jsou obrazy mocné a jak důležité je jim rozumět. Upozorňuje rovněž na společné kořeny středomořských civilizací, z nichž vyrostla evropská kultura.

(SK)

 

Ivan Foletti - Katharina Meinecke, Jupiter, Kristus, Chalífa. Obrazy mocných a zrození středověku (IV.–VII. století), Books & Pipes, Brno 2019, 112 stran, doporučená cena 180 Kč

 

Internet:

https://www.bpublish.cz/jupiter-kristus-chalifa


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru