knižní novinky detailbrno: komiks johanka z arku – komiks jako forma přiblížení středověku mladé generaci (lingea s.r.o. – edice historické osobnosti)

Brno: Komiks Johanka z Arku – komiks jako forma přiblížení středověku mladé generaci (Lingea s.r.o. – edice Historické osobnosti)

Lingea s.r.o. vydává především knižní slovníky od kapesních až po ty vůbec největší na trhu. Nedávno ale začala vydávat v řadě Historické osobnosti překlady velice zajímavých komiksů, na jejichž vzniku se jako odborní poradci podíleli profesionální historikové a historičky.

Mezi prvními svazky vyšel komiks věnovaný Johance z Arku, jejíž příběh je tak jedinečný, že jej můžeme považovat téměř za legendu. Johanka (Jana) z Arku (Panna orleánská) ale opravdu žila a především události z let 1429 až 1431 jsou velice dobře zdokumentovány.

Johanka z Arku (asi 1412–1431) nebyla chudou, hloupou dívkou nebo loutkou v rukách vlivných mužů, jak bývá často prezentována. Naopak měla kupř. i jisté politické přesvědčení, když se přidala na stranu dauphina Karla, kterému dopomohla až ke královské korunovaci v Remeši. Její tělo se postupně fyzicky i psychicky přizpůsobilo nové roli, kterou měla „hrát“. I když byla ženou, vystupovala jako muž a v mužském oděvu vedla vojáky do bitev.

Rehabilitační proces z roku 1456 zrušil rozsudek smrti upálením za kacířství. V té době se objevila snaha upravit zásadním způsobem obraz Johanky z Arku. Měla se z ní stát válečná hrdinka, která byla Boží vůli předurčena vést obrannou válku, což byl jediný možný případ, kdy ženy mohly prolévat krev. Nálepka kacířky a čarodějnice z ní tak byla sňata a časem se stala spolupatronkou Francie.

Samotný osmačtyřicetistránkový komiks začíná v roce 1449, kdy se francouzský král Karel VII. rozhodl obnovit proces s Johankou, která byla upálena 30. května 1431 v Rouenu. Následují vybrané klíčové scény z jejího krátkého, téměř neuvěřitelného života a celý příběh nekončí její smrtí na hranici, ale vrcholí roku 1456 zrušením původního rozsudku, kterým byla poslána na smrt.

Je jasné, že komiks nemůže zachytit všechny důležité události hrdinčina života, takže místy dochází k jistému zjednodušení, ale o tom jsou komiksy. A proto za ním následuje ještě krátké, ale bohatě ilustrované shrnutí „skutečného“ Johančina příběhu, jehož autorkou je odborná poradkyně při vzniku komiksu, historička Murielle Gaude-Ferragu, která přednáší středověké dějiny na univerzitě Paříž XIII Sorbonne-Paris-Cité. Na závěr je pak přiblížen vznik samotného komiksu. Pokusit se vyprávět příběh Panny orleánské právě touto formou totiž nebylo vůbec nic jednoduchého.

V poslední době se docela hodně diskutuje o tom, jak přiblížit mladé generaci atraktivním způsobem historii. Jednou z možností je bezpochyby komiks, který má potenciál oslovit nejen žáky a studenty, ale i dospělé, kteří se následně mohou „pídit“ po dalších informacích. Komiks „Johanka z Arku“ můžeme všem vřele doporučit.

Marek Zágora

Jérôme Le Gris – Ignacio Noé - Murielle Gaude-Ferragu, Johanka z Arku, Lingea s.r.o., Brno 2022, 56 stran, doporučená cena 299 Kč

Internet:

https://www.lingea.cz/komiks-johanka-z-arku.html

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru