knižní novinky detailbrno: to je starý. umění středověku v komiksech – komiks jako forma přiblížení středověkého umění mladé generaci

Brno: To je starý. Umění středověku v komiksech – komiks jako forma přiblížení středověkého umění mladé generaci

V poslední době se hodně diskutuje nejen o tom, jak přiblížit mladé generaci atraktivním způsobem historii, ale také dějiny umění. Jednou z možností je bezpochyby ta, kterou přináší publikace nazvaná „To je starý“ s podtitulem „Umění středověku v komiksech“, kterou vydalo nakladatelství Dexon Art. Publikace navazuje na úspěšnou komiksovou knihu „To bych zvládl taky. Umění moderny v komiksech“ (Masarykova univerzita, 2016), za jejímž vznikem stál stejný autorský „kolektiv“.

Čtenářům, kterými mají být hlavně žáci základních a středních škol, se dostává do rukou komiksová kniha, která se pokouší prostřednictvím dvanácti příběhů přiblížit základní kapitoly z dějin středověkého umění. I když je určena především žákům, myslím si, že určitě osloví mnohem širší veřejnost. Mnozí si jistě vzpomenou na jednu z nejoblíbenějších knih svého dětství, „Obrázky z českých dějin a pověstí“, která se dočkala již deseti vydání. Jedná se o knihu, o níž vím, že u řady svých čtenářů vzbudila zájem nejen o českou historii.

Publikace „To je starý“ má potenciál stát se něčím podobným. Poučné čtyřstránkové příběhy přinášejí srozumitelné a zároveň vtipné sondy do dějin středověkého umění. Navíc jsou kombinací kresleného příběhu a skutečných fotografií vybraných děl, takže si čtenář může udělat o většině zmíněných uměleckých skvostů mnohem konkrétnější představu. Kniha je ještě doplněna seznamem použitých děl, což může motivovat např. k hledání dalších informací na internetu.

Úvodní příběh je věnován umění prvních křesťanů, poslední pak přináší informace o Janu van Eyckovi nebo Hieronymu Boschovi. Samozřejmě velká pozornost je zaměřena na české země ve středověku. Jednotlivé kapitoly tak přinášejí základní informace o umění Velké Moravy, románské architektuře, románském sochařství a malířství, umění doby Karla IV. i krásném slohu za vlády jeho syna Václava IV.

Publikaci „To je starý. Umění středověku v komiksech“ můžeme doporučit nejen žákům, ale i jejich rodičům a vlastně všem zájemcům o středověké umění, kteří se chtějí nejen poučit, ale zároveň i trochu pobavit.

 

Marek Zágora

 

Ondřej Navrátil - Magda Navrátilová Garguláková - Petr Kovář - Marta Kovářová, To je starý. Umění středověku v komiksech, Dexon Art, Brno 2019, 64 stran, doporučená cena 299 Kč

 

Obsah:

Příběhy z doby uprostřed

Počátky v undergroundu. Umění prvních křesťanů

Zlatý voči. Byzantské umění

Divoké doby. Karolínská renesance a irské umění

Dveře a granule. Otonská renesance a umění Velké Moravy

Tma a zima. Románská architektura

Peklo nad hlavou. Románské sochařství

Odřené zdi. Románské malířství

Zlomený oblouk. Gotické katedrály

Přirození. Gotika v Itálii

Kosti Otce vlasti. Umění Karla IV.

Potíže s páteří. Krásný sloh a pozdní gotika ve střední Evropě

Na chlup. Malířství pozdní gotiky v Nizozemí

 

Internet:

https://www.kosmas.cz/knihy/268391/to-je-stary-umeni-stredoveku-v-komiksech/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru