archiv detailbudmerice: kremnica mesto klenotov – první díl encyklopedického průvodce dějinami města

Budmerice: Kremnica mesto klenotov – první díl encyklopedického průvodce dějinami města

V budmerickém Vydavatelství Rak vyšel první svazek encyklopedického průvodce dějinami slovenského města Kremnice nazvaný „Kremnica mesto klenotov“. Autorem na první pohled ambiciózního, ale především záslužného projektu je Daniel Haas Kianička, který působí v NBS – Múzeu mincí a medailí Kremnica jako historik a kurátor fondu medailí. Je autorem mnoha studií a odborně-populárních článků z dějin medailérství a dějin města Kremnica.

Kniha je vůbec prvním pokusem o ucelenou monografii dějin jednoho z nejvýznamnějších slovenských, resp. uherských měst. Autor si navíc stanovil cíl, že chce přiblížit nejen samotné politické dějiny města, ale i život v něm. Je si dobře vědom, že by měl malou šanci napsat svou monografii, kdyby nemohl navazovat na práci svých předchůdců - historiků, kteří o dějinách Kremnice začali psát od konce 19. století. Zároveň věří, že další historici na jeho práci navážou, doplní ji a rozšíří.

Kniha je věnována 685. výročí vzniku města Kremnice (1328-2013). Původně měl vzniknout pouze jeden svazek, ale během práce na knize autor svůj záměr přehodnotil a s největší pravděpodobností vyjdou svazky rovnou tři, v nichž budou dějiny města dovedeny až téměř do současnosti.

První díl má podtitul „Od počiatkov do polovice 17. storočia“. Dějiny Kremnice jsou zajímavé a zároveň specifické. Město zažilo podobně jako řada „horních“ měst období nebývalého rozkvětu, ale i úpadku. Byl to právě středověk, konkrétně období 14. století, kdy Kremnica, její zlato a z něj ražené florény měly veliký vliv na mezinárodní obchod, a to nejen se zlatem.

Kremnica je výjimečná i tím, že tam již téměř sedm set let nepřetržitě funguje mincovna. Dalším plusem města je i fakt, že se do současnosti dochovalo docela velké množství gotických architektonických památek, které jsou dalším svědectvím o postavení města ve středověku.

Významným mezníkem je rok 1328, kdy byla Kremnica povýšena uherským králem Karlem Robertem z Anjou na město. Zároveň se jedná o nejstarší písemnou zmínku o městě. Krátce poté pak začala v městě fungovat mincovna, kde se nejprve razily stříbrné groše.

Autor rozdělil první díl své trilogie do tří hlavních oddílů. První je zasvěcen kremnickým dějinám od počátků až do konce 14. století, které můžeme označit za zlatý věk města. Druhá část přibližuje období konce středověku, přibližně do roku 1526. Poslední oddíl pak dovádí dějiny do poloviny 17. století, kdy město přestali ohrožovat Turci, a město disponovalo řadou autonomních práv, o něž však postupně začalo od druhé poloviny 17. věku přicházet. Každá část je členěna na jednotlivé kapitoly, jejichž součástí jsou překlady významných dokumentů a portréty předních osobností spjatých s dějinami města.

Velkým kladem je bezesporu i uvedení základní literatury ke každému tématu, které autor přibližuje. Jak již bylo uvedeno výše, věnuje se autor nejen politickým dějinám, ale velký prostor vymezuje i hospodářství, zejména hornictví a mincovnictví, protože ty byly pro rozvoj Kremnice velice důležité, ne-li vůbec nejdůležitější. Sleduje ale kupř. i sociální a církevní dějiny města. Neopomíjí ani významnou problematiku národnostního složení obyvatelstva. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány též kultuře, umění a dnes tolik populární každodennosti (stravování, odívání, bydlení, trávení volného času, kriminalita).

Dějiny Kremnice se protkly i s dějinami českých zemí, např. když v roce 1433 ohrozily město husitské oddíly, které však nebyly úspěšné, protože se jim nepodařilo město obehnané hradbami dobýt.

Šestisetstránkovou knihu můžeme číst postupně celou, ale čtenář si může klidně vybírat kapitoly a témata dle vlastního zájmu. Na konci si pak může přiblížit nejdůležitější události z dějin města, které jsou shrnuty v podobě kalendária.

Jak jsme u publikací z Vydavatelství Rak zvyklí, nádherná je i její grafická úprava. Důležitou součástí erudovaného textu je bohatý černobílý obrazový doprovod, navíc si myslím, že řada fotografií je publikována zcela poprvé.

První díl encyklopedického průvodce dějinami města „Kremnica mesto klenotov“ je krásnou a obsahově zajímavou knihou. I když je určena především lidem se vztahem k samotnému městu, může se stát její struktura inspirací i pro další historiky, kteří by chtěli obdobným způsobem vzdát hold svému městu.

 

Marek Zágora

 

Daniel Haas Kianička, Kremnica mesto klenotov. Encyklopedický sprievidca dejinami mesta I. zväzok. Od počiatkov do polovice 17. storočia., Vydavateľstvo Rak, Budmerice 2014, 624 stran, doporučená cena 28 euro, na www.vydavatelstvorak.sk 21 euro

 

Internet:

http://www.vydavatelstvorak.sk/product/kremnica-mesto-klenotov-178/

 

Z obsahu:

 

DVE POVESTI O ZALOŽENÍ KREMNICE

ÚVOD

 

I. časť KREMNICA – ZLATÝ KLENOT (od počiatkov do konca 14. storočia)

1. kapitola: Najstaršie dejiny – Kremnica pred rokom 1328

2. kapitola: Vznik mesta

3. kapitola: Politické dejiny

4. kapitola: Hospodárstvo

5. kapitola: Topografický a demografický vývoj, etnická a sociálna štruktúra obyvateľstva

6. kapitola: Cirkevné dejiny

7. kapitola: Kultúra

8. kapitola: Každodenný život

 

II. časť VODA – KLENOT KREMNICE (15. a prvá tretina 16. storočia)

1. kapitola: Politické a vojenské dejiny

2. kapitola: Hospodárstvo

3. kapitola: Topografický a demografický vývoj, etnické a sociálne zloženie obyvateľstva

4. kapitola: Cirkevné dejiny

5. kapitola: Kultúra

6. kapitola: Každodenný život

 

III. časť KREMNICA – BOJ O JEJ KLENOTY (od tretiny 16. do polovice 17. storočia)

1. kapitola: Politické a vojenské dejiny

2. kapitola: Hospodárstvo

3. kapitola: Topografia mesta, demografický vývoj, etnické a sociálne zloženie obyvateľstva

4. kapitola: Cirkevné dejiny

5. kapitola: Kultúra

6. kapitola: Každodenný život

 

Kalendárium najdôležitejších udalostí z dejín mesta


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru