zaujalo nás detailčeská republika: kopie koruny z relikviářové busty karla velikého z cách

Česká republika: Kopie koruny z relikviářové busty Karla Velikého z Cách

Jedním z největších lákadel mezinárodní výstavy „Císař Karel IV. 1316-2016“, která nedávno skončila ve Valdštejnské jízdárně v Praze, byla koruna, kterou se s největší pravděpodobností nechal roku 1349 korunovat Karel IV. v Cáchách na římského krále. Koruna vznikla v Praze a do Čech se vrátila po dlouhých 667 letech.

Před nedávnem dokončil turnovský šperkař a zlatník Jiří Urban dokonalou kopii této nádherné koruny. Jde o první kopii tohoto uměleckého skvostu u nás. Na druhé straně se ale nejedná o první Urbanovu repliku koruny spjaté s Karlem IV., již dříve vytvořil říšskou korunu, jejíž originál se nachází ve Vídni, a také Svatováclavskou korunu. Vytváření replik se věnuje dlouhodobě.

Na nejnovější kopii pracoval se svými spolupracovníky zhruba rok. S originálem se podrobně seznámil v loňském roce. Téměř tři měsíce mu pak trvalo, než si korunu rozkreslil na papír. Každý kámen musel být změřen, prozkoumávány byly i další detaily, vzniklo velké množství fotografií.

Koruna je vysoká 35 cm, neobvykle velký je pak její průměr, a to 21 cm. Odpovídá to velkému obvodu Karlovy lebky (67 cm), který známe z antropologického průzkumu jeho kosterních ostatků. Kopie je stejně jako originál ze zlaceného stříbra a rovněž odpovídají všechny použité drahé kameny. Je to svým způsobem výjimečné, protože se u kopií používají téměř zásadně syntetické kameny nebo skleněné kompozice.

Na koruně je celkem dvaaosmdesát kamenů a přes sto perel. Kameny pro repliku brousil Jan Kroupa, jemuž velké starosti dělal např. správný výběr kamenů, protože při broušení se jejich barva trochu mění. Na koruně najdeme též jedinečnou sbírku antických gem a kamejí z chalcedonu a sardonyxu, které připravila glyptička Eva Víšková Mrákotová.

Koruna je nositelkou řady symbolů: kříž je znakem křesťanství, lilie symbolem čistoty panovníka a stylizované listy vinné révy značí dobrého hospodáře. Korunu nechal zhotovit samotný Karel Lucemburský pro svou cášskou korunovaci. Způsob jejího zpracování (kalíškovité osazny, liliovité výběhy z čelenky) pak připomíná českou královskou korunu, kterou zasvětil svatému Václavovi. Po své korunovaci věnoval novou korunu svatému Karlu Velikému. Nechal ji umístit na jeho relikviářové bustě. Součástí koruny byly původně i kovové přívěsky – pendilia - ty se však nedochovaly.

Kopie koruny vznikla na podnět předsedy společnosti Marie, Oldřicha Beneše, která i korunu získala. Společnost připravila putovní výstavu „Magičtí Lucemburkové. Čeští králové a panovníci Svaté říše římské“, která měla vloni premiéru v Ostravě, a poté byla k vidění v Opavě a zatím naposledy na zámku Loučeň na Nymbursku. Na stejném zámku byla poprvé představena i replika koruny v rámci vědecké konference „Odkaz Karla IV. v ekonomicko-kulturním kontextu“.

 

Marek Zágora

Foto poskytla Společnost Marie


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru