zaujalo nás detailčeská televize: tajemný mont-saint-michel a fragonard – malíř osmnáctého století zamilovaný do lásky

ČESKÁ TELEVIZE: Tajemný Mont-Saint-Michel a Fragonard – malíř osmnáctého století zamilovaný do lásky

Česká televize nabízí dva zajímavé dokumenty o dějinách umění. První o slavném středověkém poutním místě, kde se údajně zjevil archanděl Michael, který doporučuji všem účastníků zájezdu do Normandie. Druhý film potěší každého, kdo má rád film Miloše Formana Valmont. Český režisér se totiž v mnohém inspiroval právě Fragonardovými obrazy!

Peter Kováč

 

Tajemný Mont-Saint-Michel

ČT2 pátek 17. 5. 2019 v 15:55 hodin

Britský dokument

Klášter Mont-Saint-Michel je po staletí němým svědkem nejvyšších přílivů v západní Evropě. Stal se symbolem nedotknutelnosti času a dodnes patří mezi nejnavštěvovanější francouzské památky. Vyrostl ze žulové skály, kde byl postaven benediktinský klášter vybudovaný v románském stylu, prošel mnoha přestavbami a nyní je unikátním důkazem umu architektů a stavitelů napříč staletími. Seznámíme se s jeho historií i současnými problémy. Jak středověcí stavitelé překonali přírodní překážky a vybudovali úchvatnou stavbu na pahorku, zdánlivě nepřístupném? Stavba odolala povětrnostním podmínkám i střelám anglických dobyvatelů za Stoleté války, přečkala těžkou dobu, kdy sloužila jako vězení a nyní vítá stejně jako kdysi davy poutníků. Podívejte se na místo opředené legendami, kterému se odborníci pomocí moderních stavebních technologií pokoušejí vtisknout původní kouzlo místa přístupného jen za odlivu.

(tisková zpráva ČT2)

 

Fragonard – malíř osmnáctého století zamilovaný do lásky

Francouzský dokument

ČT art úterý 21. 5. 2019 ve 23:45 hodin

ČT art čtvrtek 23. 5. 2019 po půlnoci ve 02:20 hodin

Jean-Honoré Fragonard (1732–1806), mimořádně nadaný a pilný umělec, jehož dílo po dlouhé pauze vyzvedli na piedestal impresionisté. Jedním z charakteristických Fragonardových rysů, ať už se jedná o obrazy, rytiny nebo kresby, je pohyb. Prosadil akci i do statických postav. Figur přirozených a současně relaxovaných, sedících v dokonalé rovnováze, například v pozici s levou nohou opřenou o okraj bazénku a vzbuzující tak dojem pohybu. A pohled upřený ven z obrazu. Navíc s chvějivým světlem, které dokáže zachytit pomocí lavírování, vystupujícího z černého pozadí, poznenáhlu odstíněného, dodávajícího této póze bohatou strukturu a mocnou sílu.

(tisková zpráva ČT art)

 

Oba dokumenty si lze pustit také na internetu:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12156646777-tajemny-mont-saint-michel/ https://www.ceskatelevize.cz/porady/11227786703-fragonard/21738775352/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru