knižní novinky detailčeské budějovice: vyjde životopis ferdinanda i. habsburského – šestý svazek edice koruna (veduta)

České Budějovice: Vyjde životopis Ferdinanda I. Habsburského – šestý svazek edice Koruna (Veduta)

Anotace:

Nakladatelství a vydavatelství Veduta Bohumíra Němce připravuje k vydání životopis římského císaře, české a uherského krále Ferdinanda I. Habsburského. Kniha Alfreda Kohlera „Ferdinand I. (1503–1564). Kníže, král a císař“ vyjde jako šestý svazek edice Koruna.

V edici Koruna, v níž vycházejí životopisy českých panovníků, vyšlo zatím pět biografií. V roce 2007 vyšel první svazek „Václav III. (1289-1306). Poslední Přemyslovec na českém trůně“ (Karel Maráz), roku 2009 následoval „Matyáš Korvín (1443-1490). Uherský a český král“ (Antonín Kalous), rok 2014 pak přinesl třetí svazek nazvaný „Boleslav II. († 999)“ (Joanna Aleksandra Sobiesiak). V loňském roce pak vyšly hned dva svazky: „Ferdinand III. (1608-1657). Mírový císař proti vůli“ (Lothar Höbelt) a „Ladislav Pohrobek (1440-1457). Uherský a český král“ (David Papajík).

Římský císař, český a uherský král Ferdinand I. se narodil ve Španělsku a vyrůstal tam na dvoře svého děda. Ještě jako dítě uzavřel politický sňatek s Annou Jagellonskou, stejně tak se jeho sestra Marie provdala za Annina bratra, Ludvíka Jagellonského. Po Ludvíkově tragické smrti v bitvě u Moháče (1526) osiřel český a zároveň uherský trůn a byl to Ferdinand, kdo nakonec získal vládu v obou královstvích.

Celé období své vlády se potýkal se silnou stavovskou opozicí, musel čelit stavovským i selským povstáním, nastupující reformaci po vystoupení Martina Luthera a odolávat tureckým výbojům do střední Evropy. Po většinu svého života byl navíc ve stínu svého staršího bratra, římského císaře a španělského krále, Karla V.

Rakouský historik Alfred Kohler se věnuje ranému novověku, zejména pak dějinám habsburské dynastie, Svaté říše římské a Španělska. Vedle biografie Ferdinanda I. je autorem i životopisu Karla V.

 

Marek Zágora

 

Alfred Kohler, Ferdinand I. (1503–1564). Kníže, král a císař, Veduta, České Budějovice 2017, 360 stran, doporučená cena 529 Kč

 

Internet:

http://www.veduta-nakladatelstvi.cz/ferdinand-i-15031564-P1710001.html

 

K dalším svazkům edice Koruna:

http://www.stavitele-katedral.cz/ceske-budejovice-vaclav-iii-biografie-posledniho-krale-z-rodu-premyslovcu/

http://www.stavitele-katedral.cz/ceske-budejovice-prvni-ceska-biografie-matyase-korvina/

http://stavitele-katedral.cz/ceske-budejovice-kniha-boleslav-ii-polske-historicky-joanny-aleksandry-sobie%C5%9Bak/

http://stavitele-katedral.cz/ceske-budejovice-prvni-zivotopis-uherskeho-a-ceskeho-krale-ladislava-pohrobka/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru