zaujalo nás detailčr: film perugino – věčná renesance vás v červnu v českých kinech seznámí s velkou osobností italského malířství

ČR: Film Perugino – věčná renesance vás v červnu v českých kinech seznámí s velkou osobností italského malířství

Pietro Perugino, vlastním jménem Pietro di Cristoforo Vannucci (asi 1450, Città della Pieve – 1523, Fontignano), byl italský malíř činný v Perugii, Florencii a Římě na přelomu 15. a 16. století. Loni jsme si připomněli 500 let od jeho úmrtí. Peruginova tvorba je významným přínosem do vývoje malířství od rané k vrcholné renesanci. Ve své době patřil mezi přední umělce, dnes je obecně známý především jako učitel Raffaela Santiho.

Jeho dílo a život nyní připomíná v českých kinech film, který režíroval Giovanni Piscaglia, jenž stojí za dokumentárními snímky o Van Goghovi nebo císaři Napoleonovi a jeho vztahu k umění. Společně s průvodcem a vypravěčem příběhu, italským hercem Marcem Boccim, vstupujeme do Národní galerie v Perugii i florentské galerie Uffizi a získáváme jedinečný pohled na obrazy, které podnítily další směřování renesančního umění v Itálii.

Umělcův život ve filmu sledujeme od jeho začátků, kdy formoval svoje umění plné harmonie a krásy. Prozkoumáme Peruginův jedinečný příspěvek k výzdobě Sixtinské kaple ve Vatikánu a přes období popularity, která dosahovala až do Říma i Florencie. Nakonec dojdeme až k období po jeho smrti, kdy byla malířova sláva zastíněna jeho nejslavnějším žákem Raffaelem, tvůrcem vrcholní renesance.

Příběh Pietra Peruginiho vypráví ti nejpovolanější. Historik umění Marco Pierini, kurátorka florentské galerie Uffizi Veruska Picchiarelli, profesorka dějin architektury Emanuela Ferretti nebo tanečník a choreograf Virgilio Sieni, jenž z Peruginiho děl čerpá inspiraci pro vlastní tvorbu. Snímek vstupuje do kin 10. června v distribuci společnosti Aerofilms. (SK)

Perugino – věčná renesance, režie: Giovanni Piscaglia, IT, 2023, 80 minut

Česká kina, kde se dokument promítá:

https://www.aerofilms.cz/program-kin/?dotaz=perugino-vecna-renesance

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru