zaujalo nás detailčt art: čas bohémy – na televizní obrazovky se vrací skvělý francouzský dokumentární seriál o pařížské avantgardě

ČT ART: Čas bohémy – na televizní obrazovky se vrací skvělý francouzský dokumentární seriál o pařížské avantgardě

Na české televizní obrazovky se vrací skvělý francouzský dokumentární seriál o pařížské umělecké avantgardě první poloviny 20. století. Důkladně se tam seznámíme s kubismem, abstraktní malbou, dadaismem, expresionismem, novou věcností i surrealismem. Poznáme osudy velikánů jako byl Matisse, Picasso, Braque, Modigliani, Dalí, Ernst nebo Breton. Šest dílů bylo připraveno tak, aby zaujalo diváky nevšedním a atraktivním pohledem na uměleckou avantgardu v Paříži v letech 1900-1960. Vstoupíme do malířských ateliérů, navštívíme umělecké kavárny, budeme svědky polemik o smyslu moderního umění.

(SK)

 

Anotace ČT:

Čas bohémy 1900-1906 (1/6)

Dobrodružství moderního umění. Vlaminck, Matisse, Picasso.

Paříž v roce 1900 byla světová metropole. Davy lidí se tísnily v zahradách Trocadero, kolem paláců a pavilonů postavených u příležitosti světové výstavy. Oslavuje se vše nové, vynálezy, francouzská genialita. Ze salonů sálá ohromující aktivita literárního a intelektuálního života. Malíři, sochaři, spisovatelé, básníci a hudebníci ze všech koutů světa se scházejí v Paříži, v osvíceném městě, svobodnějším než kterékoliv jiné. Daleko od ruchu velkých bulvárů se probouzí vesnička Montmartre. Její dosud neznámí hrdinové obrátí dějiny umění zcela naruby.

ČT art středa 7. 11. 20:20

ČT art pátek 9. 11. po půlnoci 02:15

ČT art neděle 11. 11. po půlnoci 00:15

 

Čas bohémy 1906-1916 (2/6)

Dobrodružství moderního umění. Picassova skupina. Apollinaire, Gris, Derain, Braque, Jacob.

V listopadu 1906 se vrhne Picasso do práce. Ti, kterým dovolí navštívit jeho ateliér, objeví náčrtky jakéhosi námořníka v nevěstinci. Postupně námořník mizí a obraz se mění. Po dokončení se objeví na plátně pět nahých žen, z nich čtyři stojí. Dvě ústřední postavy nesou pečeť iberských sošek vystavených v Louvru. Postava na levé straně, a zejména dvě postavy na pravé straně, se zase podobají černošským maskám. Čisté geometrické tvary ohlašují příchod kubismu. Když malíř dílo dokončil, otevřel dveře ateliéru. Zavládlo všeobecné zděšení. Nikdo nic nechápe. Dokonce ani Apollinaire, který předtím neváhal bránit odvážné činy moderního umění, nenapíše jediný řádek… Avignonské slečny změnily dějiny umění.

ČT art středa 14. 11. 20:20

ČT art pátek 16. 11. po půlnoci 01:35

ČT art neděle 18. 11. 23:50

 

Čas bohémy 1916-1920 (3/6)

Dobrodružství moderního umění. Soutine, Modigliani, Cocteau, Satie, Breton.

Na sklonku první světové války panuje v Paříži mezi umělci skličující bída. Když zazní varovné sirény, tak se prostě začne zpívat hlasitěji, aby zahnali strach z nebezpečí. Kromě kantýny Marie Vasiljevy chodí malíři a sochaři do kaváren na křižovatce Vavin – do Le Dome a La Rotonde. Tady mohou zůstat celé dny a pít kávu s mlékem, nazývanou nápoj chudých. Není tak dobrá, abyste ji vypili jedním douškem, ale zase ne tak špatná, abyste něco nechali na dně šálku. Je horká a levná. V kavárně La Rotonde se mohou obyvatelé La Ruche dokonce umýt v umyvadle. Majitel Libion nařídil číšníkům, aby po umělcích nevyžadovali další konzumaci. A když jim chybí prostředky, Libion vyndá z kapsy nějaký peníz, aby jim pomohl. Podobně dotuje kurzy francouzštiny, na které chodí Chaïm Soutine. Za výuku platí malíř učitelce šálky kávy, které mu otec Libion velkoryse poskytuje. Velikán malířství Soutine v La Rotonde sedí vzadu v kavárně, opakuje slovíčka, která mu říká jeho učitelka. Choulí se do šedého kabátu, jehož cárů si nelze nevšimnout. Lesklé černé vlasy mizí pod kloboukem s ohnutým okrajem, pod kterým hoří malířův pohled. Soutine se rozhlíží, vše pozoruje. Chce zjistit, kdo ho má rád, a kdo ne; kdo mu nabídne kávu s mlékem nebo cigaretu. Narodil se jako desáté dítě v rodině převelice chudého krejčího. Ten svého syna zmlátil, když ho překvapil, jak si kreslí.

ČT art středa 21. 11. 20:20

ČT art pátek 23. 11. po půlnoci 01:20

ČT art neděle 25. 11. po půlnoci 00:30


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru