zaujalo nás detailčt art: civilizace – mimořádně zajímavý dokumentární seriál bbc

ČT ART: Civilizace – mimořádně zajímavý dokumentární seriál BBC

Britský dokumentární seriál Civilizace se zabývá dějinami lidské tvořivosti i výtvarného umění napříč časem, kontinenty a kulturami s cílem postihnout, nakolik je umění charakteristickým či určujícím rysem lidské civilizace. Mimořádně zajímavý cyklus začíná na ČT ART v úterý 29. 6. 2021 ve 21:55 hodin.

 

Civilizace, dokumentární cyklus BBC, 53 minut, rok výroby 2018, devět dílů

 

1. díl Druhý okamžik stvoření

Při pohledu na otisky dlaní na stěnách jeskyně El Castillo si můžeme uvědomit, že ještě, než se objevilo vše, co si běžně spojujeme s civilizací a společností, se lidé před tisíci lety najednou rozhodli vybrat si barvu, místo a tvar, a zanechat po sobě stopu. Toto prohlášení učiněné barvou pro nás dnes nese i estetickou hodnotu a můžeme je ocenit, ať už to byl jejich záměr, nebo ne. Lidé odpradávna doprovázeli své posvátné rituály obrazy i hudbou a tvořili.

Svědectví o tom podávají i nálezy z jeskynních komplexů v Dračích horách v Jihoafrické republice. Z jeskyně na jihozápadě Francie pochází Venuše z Brassempouy, stará 22 až 25 tisíc let. Tato maličká, detailně propracovaná ženská hlava, vyřezána z mamutího klu, je zřejmě nejstarší soškou s realistickým vyobrazením lidské tváře.

Možná se jedná o samotný úsvit ideálu krásy. Reminiscence prapůvodní lidské tvořivosti stále rezonují i v moderním umění. Picassovy slavné obrazy býků se pak mohou jevit jako pocta genialitě jeskynních malířů.

PREMIÉRA

ČT art úterý 29. 6. 21:55

OPAKOVÁNÍ

ČT art středa 30. 6. po půlnoci 01:30

 

2. díl: Jak vypadáme?

Část druhá „Jak vypadáme?“ zkoumá, jak pohlížíme na sochy a jak je používáme jako měřítko pro posuzování lidí jiných kultur, než je ta naše. V dávném olmeckém umění ztvárnění lidského těla převažuje. Fascinace Olméků lidským vzhledem je mezi ranými kulturami amerického kontinentu téměř unikátní. Od šedesátých let dvacátého století je pro historiky naprostou záhadou soška olmeckého zápasníka, která se svým realismem vymyká pro danou kulturu typickému zobrazení lidské podoby. Pohled na slavné egyptské Memnonovy kolosy také není jednoznačný. Různé interpretace těchto kolosů ztracených v písku názorně dokládají, jak to, co vidíme, může být ovlivněno perspektivou, ze které na artefakt pohlížíme. Římany ovládaný Egypt pak přinesl i plné života a vitality, realistické portréty – portréty mumií. Umělecky ztvárněné tělo dokáže ale víc než jen uchovávat památku na mrtvé, jak tomu je i u slavných vojáků čínské terakotové armády. Sochy, kresby, obrazy a modely lidských bytostí výrazně charakterizují také řecké umění. Žádná jiná civilizace nebyla tělem a jeho vztahem ke společnosti tak posedlá jako starověcí Řekové, jejichž vnímání lidské podoby tolik ovlivnilo evropské renesanční umělce. Trvalou moc lidské podoby si uvědomuje i moderní umění.

PREMIÉRA

ČT art úterý 6. 7. 22:00

OPAKOVÁNÍ

ČT art středa 7. 7. po půlnoci 01:40

 

3. díl: Ráj na zemi

Lidská civilizace je s krajinou úzce spjata. Krajina pomáhá definovat, kdo jsme a kde je náš domov. V umění však není vždy vyobrazena tak, jak vypadá ve skutečnosti. Britský dokument nabízí pohled na vnímání krajiny od čínských krajinomaleb, které vznikaly za vlády dynastie Sung, přes zahradní architekturu jako uměleckou formu a bohatá florální vyobrazení na islámských kobercích, renesanční malby z italské Villy Barbaro, holandské umění krajinomalby, jedinečná díla Constableova a Turnerova, až po úchvatné fotografické zachycení krajiny objektivem Ansela Adamse i nejmodernější současná zobrazení krajiny.

PREMIÉRA

ČT art úterý 13. 7. 22:00

OPAKOVÁNÍ

ČT art středa 14. 7. po půlnoci 02:00

(anotace ČT)


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru