archiv detailčt art: mona lisa story - tajemství nejslavnějšího obrazu rozluštěno (dokument bbc)

ČT art: Mona Lisa Story - tajemství nejslavnějšího obrazu rozluštěno (dokument BBC)

Anotace ČT:

ČT art nabídne ve čtvrtek 7. 9. téměř hodinový dokument o průzkumu Mony Lisy renesančního velikána Leonarda Da Vinci. Francouzský vědec Pascal Cotte se souhlasem galerie Louvre odhalil výsledky svého desetiletého zkoumání jednoho z nejslavnějších obrazů na světě. Da Vinciho Mona Lisa podle něho skrývá více než svůj tajemný úsměv. Pod vrstvami malby se skrývají dva další portréty. Tyto výsledky vyvrací mnoho mýtů, kterými je obraz obestřen. Proti tomuto tvrzení se přitom staví řada odborníků, kteří považují vrstvy jen za proces malby.

Pascal Cotte využil k analýze reflexní světelnou techniku (LAM), která na obraz promítá sérii intenzivních světel. Ta pak snímá kamera, která umožňuje rekonstruovat jednotlivé vrstvy malby. „Teď je můžeme oloupat jako vrstvy cibule, které lze rekonstruovat a poznat tak chronologii vzniku obrazu“, řekl Cotte s tím, že jeho metoda je účinnější, než detekce infračerveným zářením nebo multispektrálním skenováním. Objevy obsáhle komentuje historik umění Andrew Graham Dixon, průvodce filmu.

 

ČT art    čtvrtek 7. 9. 21:35

ČT art    sobota 9. 9. po půlnoci 02:55

ČT art    středa 13. 9. po půlnoci 02:10

 

Na našich stránkách doporučujeme k tématu Leonardova obrazu tyto články:

http://www.stavitele-katedral.cz/skandaly-v-umeni-kradez-mony-lisy-z-parizskeho-louvre/

http://www.stavitele-katedral.cz/pariz-a-madrid-v-atelieru-malire-leonarda-da-vinciho-vznikly-soubezne-dva-portrety-mony-lisy-jeden-je-dnes-v-parizskem-louvru-a-druhy-v-madridskem-pradu/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru