knižní novinky detaildarmstadt: kolektivní monografie könig rudolf i. und der aufstieg des hauses habsburg im mittelalter (wbg academic)

Darmstadt: Kolektivní monografie König Rudolf I. und der Aufstieg des Hauses Habsburg im Mittelalter (wbg academic)

Anotace:

Nakladatelství wbg academic vydá kolektivní monografii „König Rudolf I. und der Aufstieg des Hauses Habsburg im Mittelalter“, která přináší nejnovější poznatky o římsko-německém králi Rudolfovi I. a následném vzestupu rodu Habsburků.

V roce 2018 uplynulo osm set let od narození Rudolfa Habsburského, který byl v roce 1273 zvolen kurfiřtským kolegiem novým římsko-německým králem. Záhy se pak dostal do sporu s českým králem Přemyslem Otakarem II., který vyvrcholil roku 1278 pro České království tragickou bitvou na Moravském poli.

Kolektivní monografie je věnována především Rudolfu I., ale přibližuje zároveň i další významné etapy vzestupu rodu Habsburků až po vládu císaře Maxmiliána I., od jehož úmrtí letos uplynulo pět set let. Mimořádná pozornost je věnována i městu Špýru a jeho proslulému dómu, v jehož císařské hrobce byl Rudolf Habsburský v roce 1291 pohřben.

Rudolf nejprve zajistil svým synům vládu v rakouském vévodství. Poté prostřednictvím propracované sňatkové politiky, kdy „spojil“ své děti s představiteli předních evropských panovnických rodů, položil základy vzestupu svého rodu, který se postupně propracoval až do čela Svaté říše římské. (SK)

 

Bernd Schneidmüller (Hrsg.), König Rudolf I. und der Aufstieg des Hauses Habsburg im Mittelalter, wbg academic, Darmstadt 2019, 528 stran, doporučená cena 79,95 euro

 

Internet:

https://www.wbg-wissenverbindet.de/15417/koenig-rudolf-i.-und-der-aufstieg-des-hauses-habsburg-im-mittelalter


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru