faksimile detaildarmstadt: monografie das wolfegger hausbuch. was ein fürst an der schwelle zur neuzeit wissen musste (wbg edition)

Darmstadt: Monografie Das Wolfegger Hausbuch. Was ein Fürst an der Schwelle zur Neuzeit wissen musste (wbg Edition)

Anotace:

Wissenschaftliche Buchgesellschaft (wbg) vydala reprezentativní monografii nazvanou „Das Wolfegger Hausbuch. Was ein Fürst an der Schwelle zur Neuzeit wissen musste“, která představuje nejen slovem, ale i formou barevné faksimilie tzv. Wolfegger Hausbuch, velice atraktivní rukopis, který vznikl kolem roku 1480.

V posledních letech vlády císaře Fridricha III. se daly události ve Svaté říši římské národa německého do pohybu. Do popředí se dostala knížata, která získala nové role v politice, diplomacii, ve vedení války, v umění, literatuře a také ve vědě. Tzv. Wolfegger Hausbuch, pak zprostředkovává vše, co by měl vědět každý vládce např. o lékařství, peněžnictví, těžařství nebo turnajích.

Díky propracované umělecké výzdobě a četným figurálním kresbám je kodex nejen jedinečným uměleckým dílem knižní kultury, ale i úchvatným svědectvím o společenských a kulturních proměnách na konci 15. století, tedy na přelomu středověku a raného novověku.

Publikace přináší vedle textů předních znalců skvostného rukopisu, kteří analyzují souhru mezi textem a obrazem, také faksimilii celého rukopisu s přepisy všech textů a jejich vysvětlením. Čtenářům se do rukou dostává nádherná publikace, která je zároveň i fascinující sondou do každodenního života a dvorské kultury konce středověku. (SK)

Stephan Hoppe – Christoph Graf zu Waldburg Wolfegg (Hrsg.), Das Wolfegger Hausbuch. Was ein Fürst an der Schwelle zur Neuzeit wissen musste, wbg Edition, Darmstadt 2022, 358 stran, doporučená cena 115 euro, od 1. února 2023 150 euro

Obsah:

Stephan Hoppe – Christoph Graf zu Waldburg Wolfegg, Einleitung

TAFELTEIL

Das Wolfegger Hausbuch

Transkription der Textteile des Hausbuches

Buchtechnische Angaben

ESSAYS

Robert Fuchs – Doris Oltrogge, Zeichnung – Kolorierung – Buchmalerei: Zur Farbe im Wolfegger Hausbuch

Frank Fürbeth, Das Wissensprogramm des Hausbuches

Stefan Matter, Die sogenannten Genreszenen im Mittelalterlichen Hausbuch

Eberhard König, Der Hausbuchmeister

Stephan Hoppe, Die Erneuerung der Malkunst am Mittelrhein in der Generation vor Albrecht Dürer: Das künstlerische Umfeld des Wolfegger Hausbuches

Internet:

https://www.wbg-wissenverbindet.de/shop/41730/das-wolfegger-hausbuch

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru